Školskí odborári nesúhlasia s návrhom kolektívnej zmluvy pre verejnú správu na rok 2018

Odborové združenie pracovníkov školstva a vedy na Slovensku vyjadruje zásadný nesúhlas s aktuálnym návrhom Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre zamestnancov verejnej správy (KZVS) na rok 2018.

31.10.2017 17:07
debata (4)

Ako informoval vedúci úradu OZ PŠaV na Slovensku Juraj Stodolovský, dôvodom je, že návrh neobsahuje akúkoľvek požiadavku na valorizáciu tarifných platov pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva a učiteľov vysokých škôl v budúcom roku. „Žiadame, aby bola do procesu kolektívneho vyjednávania zaradená aj požiadavka na valorizáciu tarifných platov pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva a učiteľov vysokých škôl v roku 2018 minimálne vo výške, ktorú garantuje Programové vyhlásenie vlády SR,“ uvádza sa vo vyhlásení OZ PŠaV. Zároveň odborári pripomínajú, že valorizácia platov týchto skupín zamestnancov od 1. septembra 2017 bola výsledkom rokovaní medzi zástupcami OZ PŠaV na Slovensku, ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR a predstaviteľmi ZMOS, ktoré sa začali ešte koncom roka 2016.

„Vláda SR garantuje vo svojom programovom vyhlásení valorizáciu tarifných platov uvedených skupín zamestnancov školstva o 6 % v rokoch 2016 a 2018–2020. Sú zavádzajúce vyjadrenia niektorých predstaviteľov o tom, že valorizácia od 1. septembra 2017 znamenala predčasné splnenie tohto záväzku na rok 2018. Valorizácia platov od 1. septembra 2017 bola predstaviteľmi odborov vnímaná ako snaha vládnej koalície výraznejšie zlepšiť pretrvávajúce nedostatočné mzdové ohodnotenie zamestnancov školstva nad rámec programového vyhlásenia vlády SR, aj v súvislosti s opakovanými odporúčaniami OECD a Európskej komisie. Následná požiadavka na podpis Memoranda, na základe ktorého sa zástupcovia zamestnancov mali vopred vzdať svojho ústavného práva na kolektívne vyjednávanie do roku 2020 nebola odôvodnená a v systéme právneho štátu ani prijateľná,“ zdôrazňujú odborári. Taktiež pripomínajú, že vynechanie pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva a učiteľov vysokých škôl z ustanovení KZVS na rok 2018 týkajúcich sa valorizácie platov vnímajú ako hrubé porušenie princípu solidarity v rámci Konfederácie odborových zväzov SR ako aj jej stanov, ktoré ukladajú jej predstaviteľom presadzovať záujmy všetkých jej členov.

Návrh Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre zamestnancov verejnej správy predložila KOZ SR koncom októbra Úradu vlády SR. Zmluva každoročne upravuje podmienky výkonu práce napríklad policajtov, hasičov alebo úradníkov verejnej správy.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #kolektívna zmluva #Odborové združenie pracovníkov školstva a vedy na Slovensku #valorizácia platov
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy