Lekári sa vzbúrili, chcú oddeliť zdravotnú starostlivosť od prehliadok zosnulých

23.11.2017 11:49
Petícia proti zmene prehliadok zosnulých
Predseda petičného výboru Rastislav Zanovit (uprostred) nesie petičné hárky po tlačovom brífingu Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva (SSVPL) pri príležitosti odovzdania petície občanov za oddelenie zdravotnej starostlivosti od prehliadok zosnulých. Autor: ,

Petícia, ktorú organizujú všeobecní lekári pre dospelých, dosiahla doposiaľ podporu viac ako 42-tisíc podpisov. Cieľom petície je podľa autorov oddelenie zdravotnej starostlivosti od prehliadok zosnulých.

"Všeobecní lekári majú okrem ordinovania v ambulancii a venovania sa pacientom mnoho ďalších povinností.

K nim patrí aj prehliadanie zosnulých. V súčasnosti je pri prehliadke zosnulého najviac problematická dĺžka času medzi tým, ako príbuzní zavolajú na tiesňovú linku 155, resp. 112 a príchodom lekára, ktorý prehliadku vykoná. Táto doba sa niekedy „pretiahne“ aj na viac ako 8 hodín. Všeobecný lekár, musí totiž najprv vybaviť pacientov v ordinácii," uviedli organizátori petície.

Pripravovaný zákon rieši podľa lekárov problém iba z pohľadu prednostného zabezpečenia prehliadky zosnulého a neberie ohľad na čakajúcich pacientov. Určuje všeobecnému lekárovi povinnosť vykonať prehliadku zosnulého, bezodkladne po nahlásení prípadu úmrtia.

Autori petície upozorňujú, že môžu vzniknúť situácie, keď na jednej strane bude mať lekár čakáreň plnú pacientov a na druhej strane povinnosť odísť čo najskôr vykonať prehliadku mŕtveho tela.

Uprednostniť pacientov či pozostalých?

"Prerušiť prácu v ambulancii, alebo nechať dlho čakať pozostalých? Ani jedno nie je dobré riešenie. Zodpovednosť za našich pacientov, ale aj úcta k zosnulým a obyčajná ľudská ohľaduplnosť voči pozostalým nás vedie k jednoduchému riešeniu. Je ním zavedenie nezávislej služby na prehliadanie zosnulých,“ poznamenal predseda petičného výboru Rastislav Zanovit.

Súčasný spôsob prehliadok zosnulých je nevyhovujúci a lekári navrhujú organizačnú zmenu. Prehliadky mŕtvych tiel by mal zabezpečovať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a vykonávať ich prostredníctvom svojich zamestnancov, konzultantov a externých spolupracovníkov.

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti v ambulanciách praktických lekárov nebude prerušované a pozostalí nebudú tak dlho čakať na obhliadajúceho lekára. Petícia, ktorej cieľom je dosiahnuť toto riešenie, vyzýva zákonodarcov a Vládu SR, aby uskutočnili potrebné kroky vedúce k zavedeniu nezávislej služby na prehliadanie zosnulých. Okrem praktických lekárov sa na organizácii petície zúčastňujú aj občianske združenia pacientov Slovenský pacient a Informovaný pacient.

#petícia #lekári
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
49,99
Kytica Jesona 7

Kytica Jesona 7

28,99
Kytica pre pána protea

Kytica pre pána protea

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk