Harabinov senát zrušil verdikty v prípade vraždy podnikateľa Kubašiaka

Prípad Igora Šajgala, ktorý bol právoplatne odsúdený za objednávku lúpežného útoku na bývalého spoločníka Jána Kubašiaka a jeho vydieranie, sa vracia na začiatok.

23.11.2017 12:41, aktualizované: 13:40
debata

Najvyšší súd SR vyhovel dovolaniu prokurátora a aj Igora Šajgala. Zrušil doterajšie rozhodnutia a vec vrátil Okresnému súdu v Banskej Bystrici na prerokovanie a rozhodnutie. Dôvodom je porušenie zákona. Predseda senátu Štefan Harabin uviedol, že bližšie zdôvodnenie rozhodnutia bude v písomnej podobe.

Pre médiá vysvetlil, že rozhodnutie v tejto veci bolo nezákonné. Ako príklad uviedol, že výsluch jediného svedka, ktorý po ôsmich rokoch zmenil výpoveď, bol urobený nezákonne a na tom bola postavená vina Igora Šajgala. „Je to jeden z kardinálnych problémov. Po ôsmich rokoch jeden človek zmenil výpoveď a súdy mu v jednej časti uverili a v druhej nie. Na to sú judikáty, buď svedkovi verím, alebo mu neverím,“ zdôraznil Harabin.

Ide o starý prípad vraždy podnikateľa Jána Kubašiaka v Polomke (okr. Brezno) z novembra 2006. V októbri 2015 bol Igor Šajgal právoplatne odsúdený za objednávku lúpežného útoku na bývalého spoločníka Kubašiaka a jeho vydieranie. Dostal trest osem rokov odňatia slobody a peňažný trest 35-tisíc eur. Šajgal si rozsudok neprišiel vypočuť osobne, ospravedlnil sa zdravotnými dôvodmi. Okresný súd v Banskej Bystrici v decembri 2015 na neho vydal európsky zatýkací rozkaz a polícia po ňom stále pátra. Počas pojednávaní na súdoch odmietal svoju vinu.

Advokát je spokojný

Advokát Igora Šajgala Ondrej Zachar pre médiá uviedol, že zastávajú jednoznačný názor, že dôvody a motívy, ktoré boli dané v rozsudku, neexistujú. „Keď si zoberiete výpovede korunného svedka Roberta Petluša, prakticky ani jedna nie je totožná a je vyvrátená aj výpoveďami jeho spoluobvinených, ktoré popierajú jeho výpoveď,“ zdôraznil advokát. Nevedel sa zatiaľ vyjadriť k tomu, či bude jeho klient oslobodený. Potrebuje písomné zdôvodnenie rozhodnutia. S verdiktom je spokojný, lebo vznikol priestor na to, aby sa mohlo v tejto veci konať.

Prekvapujúci verdikt senátu

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry po vynesení rozhodnutia uviedol, že „v prípade senátu pod vedením Štefana Harabina sme si už zvykli na pomerne prekvapujúce rozhodnutia a z tohto hľadiska aj dnešné rozhodnutie možno považovať za pomaly už štandardné.“ K presným dôvodom zrušenia sa nevie vyjadriť, keďže ich senát nekonkretizoval. „Počkáme si na písomné vyhodnotenie,“ do­dal.

Vysvetlil, že pri ukladaní trestu bol porušený zákon a preto dovolanie podala aj prokuratúra a navrhovali zmenu právnej kvalifikácie a následne aj uloženie trestu. „Pri rozhodnutí o vine sme mali za to, že dôkazy vykonané v prípravnom konaní aj na hlavnom pojednávaní boli dostačujúce a boli vykonané v súlade so zákonom, aby bolo rozhodnuté o vine.“ Prokurátor predpokladá, že teraz bude zrušený medzinárodný zatýkací rozkaz na Igora Šajgala.

Odsúdili expolicajta

Za vraždu bol odsúdený expolicajt Róbert Petluš na 25 rokov odňatia slobody. Asistovali mu policajti Róbert Červeňan (dostal trest osem rokov) a Juraj Roszík (na základe dohody o vine a treste dostal 8,5-ročný trest). Podľa Petluša však nešlo o objednávku vraždy, ale lúpežné prepadnutie so snahou získať dokumenty zo spoločného podnikania. Za akciu mali zinkasovať dva milióny korún. Šajgal si akciu dohovoril prostredníctvom Miroslava R., ten ešte stále nie je právoplatne odsúdený.

Okolnosti vraždy

Prípad sa stal známy okolnosťami, za ktorých sa stala vražda a jednou z najväčších pátracích akcií. Podnikateľa Kubašiaka zavraždili strelou do hlavy 14. novembra 2006 v jeho dome v Polomke, v ktorom bola okrem rodiny aj návšteva. Páchateľov si všimol sused, ktorý zavolal políciu. Muži v podnikateľovom dome ukázali privolaným policajtom služobné preukazy, povedali im, že ide o špeciálnu utajenú akciu a následne ich zviazali. Po brutálnej vražde Kubašiaka ušli. Jednému z policajtov sa však podarilo vyslobodiť a privolal kolegov.

Páchateľov unikajúcich v aute, ktoré patrilo jednému z nich – bývalému trenčianskemu kukláčovi Róbertovi Červeňanovi, prenasledovala ďalšia hliadka. Po policajtoch začali strieľať a jedného postrelili do krku. Trojici sa podarilo ujsť, no v aute zostali dokumenty, peniaze a zbraň, ktorou bol zavraždený Kubašiak. Patrila jednému z páchateľov Jurajovi Rozsíkovi. Červeňana polícia zadržala deň po vražde.

Po jednej z najväčších pátracích akcií v histórii, do ktorej sa zapojilo 600 policajtov a vojakov, zadržali v sobotu 18. novembra 2006 večer na prievidzskom sídlisku Sever Rozsíka a bývalého banskobystrického vyšetrovateľa Róberta Petluša.

debata chyba
Viac na túto tému: #Štefan Harabin #Ján Kubašiak #igor šajgal
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy