Bastrnák: Oddlžovanie nemocníc by mohlo byť posledné

Ak v procese oddlžovania nemocníc nebude politikárčenie, podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Tibor Bastrnák (Most-Híd) verí, že pôjde o posledné oddlžovanie. „Myslím si, že ak sa s opozíciou na tom dohodneme a budeme to robiť seriózne a nebude v tom politika, tak môže to byť posledné,“ povedal v sobotnej diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) - Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko.

25.11.2017 16:15
MOST-HÍD: TB Bélu Bugára Foto: ,
Poslanec NR SR a člen parlamentného výboru pre zdravotníctvo Tibor Bastrnák.
debata (7)

Zároveň pripomenul vyjadrenie ministra zdravotníctva Tomáša Druckera o tom, že ide o dlhý proces a celkovo bude trvať minimálne päť rokov.

Bastrnák konštatoval, že koncepcia oddlžovania zdravotníckych zariadení, s ktorou prišiel minister zdravotníctva Tomáš Drucker, je podľa jeho názoru „vo viacerých veciach niečo úplne iné“ ako predošlé plány na oddlžovanie nemocníc. Drucker je podľa Bastrnáka prvý minister, ktorý oddlženie nastavil postupne v štyroch etapách a zároveň nastavil okamžite po jeho spustení v úvodzovkách „tvrdý bič“ na nemocnice, ktoré musia mať ozdravný plán a dozorné orgány, ktoré ho musia kontrolovať. Akonáhle tento proces porušia, nielenže nebudú oddlžené, ale dostanú aj pokutu, dodal.

Podľa členky zdravotníckeho výboru NR SR Jany Cigánikovej (SaS) „je smiešne riešiť zadĺženie vytváraním nového dlhu“, nepovažuje to za správne. Plán hospodárenia a jeho kontrola by mala byť riadnou súčasťou manažmentu, nie niečím výnimočným, tvrdí. Ako dodala, treba určite zmeniť formu nemocníc na akciové spoločnosti, sledovať, aby bol v nemocniciach schopný manažment, ale aj riadiť nemocnice ako sieť, a prijať ďalšie systémové opatrenia.

Podľa Bastrnáka návrh doplnkových ordinačných hodín a platieb za takéto výkony lekárov dáva mantinely, ktoré doteraz neboli, a zavádza kontrolu. Podľa Cigánikovej problémom je, že návrh eliminuje drahšie vyšetrenia, ako je napríklad vyšetrenie na CT prístroji. „Súhlasili by sme s objednaním na čas, ak by bolo jeho súčasťou hradenie predčasného zdravotného poistenia, ktoré si človek platí celý život,“ konštatovala a upozornila, že opozícii k návrhu chýba diskusia. Bastrnák upozornil, že diskusia o poplatkoch za výkony lekárov mimo ich ordinačných hodín sa ešte neuzavrela.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #nemocnice #Tibor Bastrnák #oddlžovanie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy