Danko otvoril posledné zasadnutie parlamentu v tomto roku

Podľa harmonogramu by mala schôdza trvať 12 dní. Do programu je doposiaľ zaradených 79 bodov. Na poslednej tohtoročnej schôdzi sa bude rokovať o 17 vládnych bodoch v prvom čítaní, 11 vládnych zákonov ide do druhého čítania. Poslanci predložili 36 návrhov zákonov.

28.11.2017 08:49, aktualizované: 14:13
debata (1)

Predseda parlamentu Andrej Danko otvoril 23. schôdzu Národnej rady SR. V jej úvode Veronika Remišová (OĽaNO) navrhovala, aby zahraničné prejavy najvyšších ústavných činiteľov SR museli byť v súčinnosti s ministerstvom zahraničných vecí a museli by byť v súlade so zahraničnou politickou orientáciu SR.

Poslanec Milan Krajniak zo Sme rodina navrhoval zaradiť bod do programu, podľa ktorého by minister práce predniesol v pléne správu o zamestnávaní občanov s pobytom v krajinách mimo EÚ na Slovensku a o náraste počtu cudzincov z krajín mimo EÚ, ktorí na Slovensku pracujú. Opozičné návrhy na nové body programu neprešli. Zároveň Danko zvolal poslanecké grémium dnes na 16. hodinu.

Podpredseda NR SR Béla Bugár (vpravo) a... Foto: SITA, Diana Černáková
danko, bugar Podpredseda NR SR Béla Bugár (vpravo) a predseda NR SR Andrej Danko počas rokovania 23. schôdze Národnej rady SR.

Poslanci budú rokovať aj o posilnení finančnej podpory starostlivosti príbuzných a blízkych o deti, o ktoré sa nestarajú ich biologickí rodičia, aby čo najviac takýchto detí mohlo vyrastať v rodinnom prostredí. Dosiahnuť sa to má novelou zákona o sociálno-právnej ochrane detí a o sociálnej kuratele z dielne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ministerstvo práce chce zároveň zlepšiť dostupnosť odbornej pomoci pre deti a ich rodiny, ktorú by mohli vyhľadávať na dobrovoľnej báze. V návrhu zákona preto odporúča vytvorenie multifunkčných centier pre deti, ich rodiny a plnoleté fyzické osoby, ktoré by vznikli z dnešných zariadení, akými sú detské domovy, krízové strediská a resocializačné strediská pre drogovo závislých.

Live prenos z parlamentu.

Krištúfková: Návrh má veľa nedostatkov

Podľa opozičnej poslankyne Petry Krištúfkovej (Sme rodina) je projekt zriadenie centier novým nevydareným modelom z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. „V prípade jeho schválenia sa každé jedno zariadenie, ktoré sa staralo o deti, 1. apríla 2018 premení na „Centrum“, ktoré nemá šancu fungovať,“ upozornila Krištúfková.

Podľa nej návrh obsahuje množstvo výrazných nedostatkov. „Chýba mu jasná špecifikácia odborného zamerania Centier. Neviem si predstaviť skĺbiť starostlivosť o opustené deti, maloletých, zároveň o dospelých závislých, o detské obete trestnej činnosti a riešiť aj deti s výchovným opatrením. Centrá majú vykonávať činnosti krízových centier, domovov na polceste, robiť školenia pre profesionálnych rodičov a byť útočiskom pre všetky deti v kríze. A to všetko bez odbornej súčinnosti úradov práce, sociálnych vecí a rodiny,“ upozornila.

Zmrazenie prinesie úsporu 4,1 mil. eur

NR SR bude v skrátenom legislatívnom konaní rokovať o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Platy by sa podľa návrhu vlády mali ústavným činiteľom zmraziť aj na budúci rok. Návrh na zmrazenie predložil premiér Robert Fico na rokovanie vlády 15. novembra. Účelom navrhovaného zákona je ponechať platy poslancov, prezidenta, členov vlády, predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu, verejného ochrancu práv a ďalších vybraných subjektov na úrovni roku 2017.

Výnimkou sú sudcovia Ústavného súdu SR, ostatní sudcovia, predseda Súdnej rady SR, generálny prokurátor aj ostatní prokurátori. Zmrazenie platov by malo priniesť úsporu výdavkov štátneho rozpočtu 4,1 mil. eur. Ako sa uvádza v predkladacej správe, dôvodom je postupné znižovanie deficitu verejnej správy a dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu. „Je preto potrebné aj v roku 2018 pokračovať v konsolidačných opatreniach, ktoré pomôžu k zabezpečeniu stanoveného cieľa,“ uvádza sa v materiáli.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #NR SR #schôdza NR SR #rokovanie parlamentu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy