Pokračuje proces s Róbertom Lališom a ďalšími sýkorovcami

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici sa dnes nanovo začal zaoberať prípadom údajného bossa „sýkorovcov“ Róberta Lališa, zvaného Kýbel, a ďalšími obžalovanými.

28.11.2017 15:15
debata

Stalo sa tak v súvislosti s rozhodnutím Najvyššieho súdu SR z 18. októbra, že prípad sa odníma krajskému súdu a o veci bude rozhodovať pôvodný senát ŠTS v Banskej Bystrici. Ten vo veci už dvakrát rozhodol, ale najvyšší súd zrušil doterajšie rozsudky.

Na utorkovom pojednávaní sa senát zaoberal predovšetkým procedurálnymi otázkami. Okrem iného i námietkami Róberta Lališa a jeho spoluobžalovaných Ivana Cuppera, zvaného Vincko, a Alojza Kromka, prezývaného Čistič. Všetci kritizovali konajúci senát, že neakceptoval rozhodnutia najvyššieho súdu, čo predseda senátu odmietol. Róbert L. namietal jedného zo sudcov, že má priateľské vzťahy s právnym zástupcom poškodených Danielom Lipšicom. Predseda senátu zdôraznil, že ani jeden člen senátu v žiadnom štádiu konania nedospel k názoru, že je zaujatý. Senát umožnil Róbertovi L. po pojednávaní nahliadnuť do spisu.

Skupinu stíhajú za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vraždy, všeobecné ohrozenie a iné trestné činy. Obžalovaní sa priamo alebo ako spolupáchatelia, či účastníctvom, podieľali na zavraždení bratov Diničovcov, Romana Deáka, Miloša Piliara, Alojza Házyho a Dalera Hlavačku. Hlavné pojednávanie so „sýkorkami“ sa začalo v januári 2015 v neprítom­nosti Róberta L., Martina B., a tiež Jozefa R. Proces mal vyvrcholiť 12. októbra 2015 záverečnými rečami. Tesne predtým však na Morave zadržali hľadaného Martina B., zvaného Rus, a o dva týždne v Nemecku Róberta L. Tým sa proces predĺžil.

V marci 2016 i v apríli 2017 senát rozhodol o vine obžalovaných sýkorovcov a vymeral tri tresty odňatia slobody na doživotie, a to pre Róberta L., Ivana C. a Jozefa R. Pojednávanie za sprísnených bezpečnostných opatrení bolo v banskobystrickom Ústave na výkon väzby a aj najnovší proces sa koná tam.

Pojednávanie pokračuje vo štvrtok 30. novembra. Očakávajú sa záverečné reči a vyhlásenie rozsudku. Predpokladá sa, že verdikt aj do tretice bude rovnaký ako predošlé.

debata chyba
Viac na túto tému: #sýkorovci #Róbert Lališ