Extrémistu Magáta súd v prípade šírenia nacistických symbolov oslobodil

Okresný súd Čadca oslobodil zakladateľa extrémistickej skupiny Vzdor Kysuce Mariána Magáta spod obžaloby pre zločin rozširovania extrémistických materiálov.

04.12.2017 20:20
Marián Magát, demonštrácia, utečenci Foto: ,
Marián Magát (na snímke z júla 2014 v Bratislave) sa na Slovensku dlhodobo prezentuje radikálnymi názormi.
debata

„Žalovaný skutok podľa okresného súdu nie je trestným činom. Intervenujúca prokurátorka považuje rozhodnutie súdu za nesprávne, preto hneď po vyhlásení rozsudku podala odvolanie v neprospech obžalovaného. O podanom odvolaní bude rozhodovať Krajský súd v Žiline,“ uviedol prokurátor a hovorca Krajskej prokuratúry v Žiline Milan Cisarik. V roku 2012 našli v byte Mariána Magáta nacistické symboly, ktoré ďalej ponúkal a predával cez internet. Na súde sa obhajoval tým, že je len zberateľ a nadšenec histórie. „To bola moja zbierka. Vtedy to bolo také, že som sa zaujímal o to vojenstvo, zbieral som vojenské materiály. Momentálne sa zaujímam o literatúru, takže zbieram staré knihy. A budem naďalej pokračovať v mojom bádaní a mojej činnosti. Nevidím dôvod, prečo by som mal prestať. Aj keby ma odsúdili, tak neprestanem,“ povedal po oslobodzujúcom verdikte súdu Marián Magát.

Samosudkyňa Okresného súdu Čadca odôvodnila oslobodenie spod obžaloby tým, že predaj nacistických symbolov cez internet nie je v tomto prípade trestným činom, pretože sa nedokázalo úmyselné konanie a pohnútka obžalovaného rozširovať extrémistický materiál. „Z vykonaného dokazovania nevyplýva, ako dlho obžalovaný tieto predmety ponúkal a predával, koľko ich predal, komu ich predal a prečo ich predával. Obžalovaný uviedol, že išlo o predmety z jeho súkromnej zbierky a chcel ich predať, aby nemal problémy so zákonom. Na inzertnej stránke uviedol, že tieto predmety slúžia len na zberateľské účely a nie na propagačné účely,“ uviedla v odôvodnení rozsudku samosudkyňa čadčianskeho súdu.

Marián Magát, ktorý je známy aj ako organizátor protestov proti islamu a Európskej únii, si už odpykáva trojročný podmienečný trest za nedovolené ozbrojovanie. Na súde v Čadci čelí aj ďalším dvom obžalobám – za prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia a za trestný čin popierania a schvaľovania holokaustu.

debata chyba
Viac na túto tému: #extrémizmus #Marián Magát