Odvolali zatykač na Igora Šajgala

Spis v kauze vraždy podnikateľa Jána Kubašiaka z Polomky sa vrátil na prvostupňový Okresný súd v Banskej Bystrici po tom, ako Najvyšší súd Slovenskej republiky svojím rozhodnutím vyhovel dovolaniu odsúdeného Igora Šajgala a zrušil právoplatný rozsudok vydaný v tejto trestnej veci.

14.12.2017 17:39
Šajgal Foto:
Igor Šajgal na archívnom zábere v pojednávacej miestnosti banskobystrického okresného súdu, kde sakonalo pojednávanie v prípade objednania vraždy Jána Kubašiaka.
debata (2)

Príslušný sudca Okresného súdu v Banskej Bystrici preto opatrením 11. decembra odvolal európsky zatýkací rozkaz, vydaný na Šajgala v roku 2016. Uviedla to zastupujúca hovorkyňa Krajského súdu v Banskej Bystrici Alena Sigetyová.

Podnikateľa Kubašiaka zavraždil na 25 rokov odňatia slobody odsúdený expolicajt Róbert Petluš v novembri 2006. Asistovali mu policajti Róbert Červeňan a Juraj Roszík.

Šajgala uznal prvostupňový senát za vinného z vydierania Kubašiakovcov a ako objednávateľa lúpeže dokumentov zo spoločného podnikania. V januári 2015 ho odsúdil na osem rokov odňatia slobody a peňažný trest 35-tisíc eur.

Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici v októbri toho istého roku verdikt potvrdil. Pretože Šajgal na výkon trestu nenastúpil, príslušný súd vydal na neho európsky zatýkací rozkaz. Zatykač sudca zrušil teraz, keď dovolací senát Štefana Harabina prípad vrátil na nové konanie.

Svedok zmenil výpoveď po 8 rokoch

Šajgal od začiatku tvrdil, že je nevinný. Jeho obhajca Ondrej Zachar tvrdí, že dôvody a motívy, ktoré boli dané v rozsudku, neexistujú. Proti Šajgalovi svedčil najmä Róbert Petluš, ktorý najprv tvrdil, že Šajgala nepozná a nikdy sa nestretli.

Po ôsmich rokoch od vraždy však zásadne zmenil výpoveď a pred súdom už uviedol, že Šajgala pozná a ten si u neho prostredníctvom sprostredkovateľa objednal lúpež obchodných dokumentov z domu Kubašiakovcov.

Na Okresnom súde v Banskej Bystrici prebieha pojednávanie aj s údajným sprostredkovateľom medzi Petlušom a Šajgalom. Ide o bývalého policajta z Brezna 57-ročného Miroslava R. Ten zásadne popiera, že by bol sprostredkoval útok na Kubašiaka na objednávku Šajgala. Aj proti nemu je korunným svedkom Róbert Petluš. V stredu sudca vypočul svedka Karola Dudíka, ktorý sa doteraz pojednávaniam s Miroslavom R. vyhýbal a na súd prišiel v sprievode polície.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #Ján Kubašiak