Gašpar obhajoval streľbu policajtov, pri ktorej zomrel muž, údajný šéf bankomatovej mafie

Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara použili policajti zbrane proti páchateľom v obci Opoj oprávnene, v sebaobrane. Obaja páchatelia mali byť členmi tzv. bankomatovej mafie.

, 15.12.2017 08:26, aktualizované: 15:50
polícia Foto:
Jedno z poškodených policajných áut.
debata (426)

Polícia podľa Gašpara dostala v piatok ráno okolo 3:20 oznámenie, že dvaja muži v kuklách sa v obci Opoj v Trnavskom kraji pokúšajú ukradnúť auto. Na miesto vyrazila policajná hliadka z obvodného oddelenia PZ v Trnave ako aj hliadka pohotovostnej motorizovanej jednotky.

Po príchode policajtov na miesto maskovaní muži nasadli do svojho auta značky Audi, pričom do vozidla prvej z hliadok narážali v snahe vytvoriť si únikovú cestu. To sa im aj podarilo, potom ich však zablokovala hliadka PMJ. Do tej muži na Audi takisto narážali a podarilo sa im odtlačiť aj druhé policajné auto. To však už obe hliadky spustili na auto páchateľov streľbu. Martin K., ktorý bol spolujazdcom, si po vystúpení z auta ľahol na zem s tým, že sa vzdáva.

Ján G. sa ešte pokúsil preskočiť živý plot pri aute, následne si však aj on, pravdepodobne v dôsledku strelného poranenia hlavy, ľahol na zem. Na miesto bola privolaná záchranka, Jána G. sa však už nepodarilo oživiť.

Zastrelili šéfa gangu?

Muž, ktorého polícia zastrelila pri úteku, bol neprávoplatne odsúdený v kauze bankomatovej mafie. Ako ďalej na brífingu uviedol prezident Policajného zboru Tibor Gašpar, 42-ročný Ján G. podľahol strelnému poraneniu hlavy. Druhý z páchateľov, 34-ročný Martin K., takisto spájaný s vykrádaním bankomatov, bol s ľahkým poranením hlavy prevezený do nemocnice.

Obaja muži majú podľa Gašpara „bohaté záznamy“ trestnej činnosti. „Nedovolené ozbrojovanie, krádeže áut, útok na verejného činiteľa,“ zhrnul policajný prezident s tým, že po prepustení z väzby v prípade krádeží bankomatov pravdepodobne obaja pokračovali v trestnej činnosti.

Zrejme išli kradnúť

V aute podozrivých sa podľa Gašpara našlo množstvo nástrojov, ktoré slúžia pri krádežiach áut, momentálne ešte nie je jasné, či boli ozbrojení. Ich auto disponovalo tromi rôznymi poznávacími značkami, vrátane poľskej.

Polícia momentálne vyšetruje pokus o krádež auta ako aj útok na verejného činiteľa s použitím zbrane. „Auto je zbraň,“ zdôraznil Gašpar. Policajnú streľbu prešetruje inšpekcia ministerstva vnútra.

Vyhrážal sa človek z podsvetia?

Policajný prezident zároveň vyzval muža, ktorý po incidente prišiel na miesto, vyhrážal sa policajtom zabitím a následne odišiel, aby sa čo najskôr prihlásil na polícii. „Takéto správanie je neakceptovateľné,“ dodal Gašpar.

426 debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #krádež auta
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy