Lekári sa obávajú januára, s ktorým má prísť elektronizácia zdravotníctva

, 19.12.2017 06:00
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker: "Žiadny lekár sa nemusí obávať nijakej neadekvátnej penalizácie za to, že bude na systém elektronického zdravotníctva nabiehať postupne, ak mal na svojej strane relevantné prekážky.“ Autor: ,

Plná čakáreň pacientov, a bezradný lekár za dverami ambulancie rieši problém v počítači. Takýto začiatok budúceho roka očakávajú zdravotníci. Po deviatich rokoch príprav sa do ostrej praxe spúšťa elektronizácia zdravotníctva, ktorá má priniesť rýchlu komunikáciu medzi lekármi, lekárňami, nemocnicami či laboratóriami cez internet.

Lekárske organizácie tlačia na odklad. Tvrdia, že nový systém fungovať nebude, pričom zodpovednosť budú niesť lekári. Rezort zdravotníctva emócie upokojuje. Lekárom sľubuje, že budúci rok bude prechodný a pripájať sa môžu postupne.

Elektronické zdravotníctvo, pôvodne známe ako eHealth, po premenovaní eZdravie, má byť realitou od 1. januára, jeho prípravy sa začali ešte v roku 2008. Ideálne by to malo byť tak, že pacient príde do ambulancie, vloží občiansky preukaz s čipom do čítačky, aby sa lekár mohol dostať k jeho zdravotným záznamom, ktoré už budú v elektronickej podobe. Na vstup do systému bude lekár potrebovať preukaz zdravotníckeho pracovníka. Podobne bude vybavená aj zdravotná sestra. Kde je teda problém? Preukazy a čítačky zatiaľ všetci lekári, sestry ani lekárnici nemajú. Niektorí z tých, čo ich majú, nedostali zase PIN kód, aby kartu mohli použiť. Systém neotestovala väčšina z nich. Navyše občiansky preukaz s aktivovaným čipom má len časť pacientov.

Rezort zdravotníctva posun nepripúšťa

Celkovo bude elektronický preukaz potrebovať viac ako 80-tisíc zdravotníkov – lekári, zdravotné sestry, zubári, laboranti a lekárnici. Požiadať oň mali do konca októbra. Vydávanie kartičky, ako aj celú elektronizáciu zastrešuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Do tohto termínu malo centrum nevybavených 51-tisíc žiadostí. Zákon pritom dáva tvrdé pokuty za nepripojenie sa do systému, od 200 do 25-tisíc eur.

Rezort zdravotníctva posun nepripúšťa. „Súčasné vedenie ministerstva spolu s NCZI urobili od svojho nástupu mnoho opatrení smerujúcich k tomu, aby do systému eZdravie od 1. januára 2018 mohli byť poskytovatelia pripojení,“ uviedla hovorkyňa Zuzana Eliášová. Doplnila, že budú akceptovať objektívne dôvody, ak sa všetci nedokážu pripojiť včas.

Každý prípad posúdia individuálne. Sankcia hrozí, ak sa preukáže, že na eHealth zdravotníci neprešli úmyselne, a teda vedome porušili zákon. "Žiadny lekár sa nemusí obávať nijakej neadekvátnej penalizácie za to, že bude na systém elektronického zdravotníctva nabiehať postupne, ak mal na svojej strane relevantné prekážky,“ sľubuje minister Tomáš Drucker (nom. Smeru). Postupný nábeh predpokladajú u ambulantných lekárov, nemocnice a lekárne budú v systéme od januára.

Prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár poukázal, že v Rakúsku funguje elektronizácia desať rokov, dnes ju využíva asi 60 percent lekárov. Podľa neho je nereálne očakávať, že na Slovensku budú od 1. januára zapojení všetci.

Asociácia súkromných lekárov žiada, aby bola elektronizácia dobrovoľná. Jej prezident Marián Šóth upozornil, že väčšina lekárov ešte na potrebné doklady čaká. „Naši členovia si svoje zákonné povinnosti splnili a požiadali o elektronický preukaz zdravotníckeho pracovníka v zákonnej lehote. Napriek tomu, že je už polovica decembra, okolo 65 percent našich členov a ich zamestnancov kartou zdravotníckeho pracovníka nedisponuje, alebo pokiaľ kartu majú, nebol im doručený PIN,“ tvrdí Šóth. Viceprezident asociácie Mário Moro doplnil, že on sám požiadal prostredníctvom pošty o vydanie karty ešte 25. septembra, a doteraz nedostal ani preukaz, ani PIN kód.

Ak by aj tieto zásielky lekári do konca roka dostali, potrebujú čas na inštaláciu či prispôsobenie hardvéru a softvéru počítača. A to môže byť najmä u starších problém. Tí podľa informácií z regiónov radšej pôjdu do dôchodku, ako by mali prejsť na túto novinku.

Strastiplnú inštaláciu má za sebou viceprezident asociácie pre špecializovanú ambulantnú starostlivosť Andrej Zlatoš. „Zavádzanie systému na ambulancii mi trvalo päť hodín. Aj napriek mojej počítačovej zručnosti som si prizval svojho IT špecialistu a zároveň som mal pri sebe kolegu, ktorý inštaláciu už realizoval. Úspešne však až po tom, ako bol nútený telefonicky komunikovať so špecialistom z NCZI pri viacerých krokoch inštalácie a bolo nevyhnutné, aby sa NCZI špecialista prihlásil do jeho PC cez vzdialenú správu,“ opísal ťažkosti.

Prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková zdôraznila, že národné centrum situáciu nezvládlo. „Tisíce ambulantných aj lôžkových zdravotníckych zariadení, ich lekárov a sestier ešte tesne pred Vianocami nemajú identifikačné karty, čítačky ani PIN kódy. Prejdú celé dni, počas ktorých je call centrum pre implementáciu eHealthu vytrvalo hluché a nervózni záujemcovia nemajú komu položiť otázky týkajúce sa implementačnej praxe vo svojich ambulanciách či nemocniciach,“ uviedla v stanovisku.

Petícia ambulantných lekárov

Ambulantní lekári spísali petíciu a tvrdia, že eHealth je predražený a neefektívny, pridali sa k nim aj nemocniční lekári. „Žiadame elektronizovať zdravotníctvo na báze dobrovoľnosti a postupnosti, aby neboli vyháňaní naši lekári z ordinácií. Stovky lekárov nemá kto nahradiť a koniec ich ambulancií bezprostredne ohrozí zdravotnú starostlivosť,“ tvrdia v petícii.

Na podpisovej akcii sa podieľa aj všeobecný lekár z Raslavíc Ján Kaňuch. Myslí si, že chýba dostatočný dialóg zo strany ministerstva zdravotníctva smerom k lekárom. "Malá diskusia a len direktívne postupy. Ja osobne nemám problém s IT zručnosťami, no máme veľa kolegov, ktorí už majú po šesťdesiatke či dokonca sedemdesiatke. A nie je možné nadiktovať 70-ročnému človeku, ktorý robil celý život medicínu a nemá ho kto vymeniť, že sa buď pripojí, alebo ako lekár skončí.

Takýto systém by mal prácu uľahčovať, šetriť lekárovi čas, aby sa mohol viac venovať pacientom. No takto, naopak, stratia zdravotné sestry množstvo kompetencií, ktoré mali doteraz, a čas ošetrenia pacienta sa predĺži," obáva sa odborník, ktorý pôsobí ako predseda dozornej rady Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

„Z rozhovorov so staršími všeobecnými lekármi je známe, že pre novú povinnosť zvažuje opustiť svoju ambulanciu približne 500 lekárov v dôchodkovom veku. Ak to vynásobíme priemerným počtom 1¤500 pacientov na ambulanciu, hrozí, že asi 750-tisíc pacientov v tejto republike môže stratiť svojho všeobecného lekára. My ako odborná spoločnosť, sa toho obávame,“ varuje Kaňuch.

Pridalo sa aj nemocničné Lekárske odborové združenie. „Je absurdné, že firmy a celé tímy úradníkov tvorili eHealth roky, s niekoľkoročným omeškaním a za obrovské štátne peniaze, a obvodní lekári, často vo vysokom dôchodkovom veku, majú povinnosť eZdravie uviesť do praxe zo dňa na deň a na vlastné náklady, hoci majú plné čakárne pacientov,“ tvrdí Peter Visolajský, predseda združenia, ktorý upozornil, že lekári v nemocniciach neboli ešte zaškolení, pričom treba počítať s dovolenkami počas sviatkov.

Prechodné obdobie do 1. januára 2022

Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ pre Pravdu priznal, že je fanúšikom eHealthu, po rozhovoroch s kolegami má obavy, či sa v súvislosti s jeho zavedením všetko stihne. „Preukazy nemá zatiaľ vydaných približne 40 percent lekárnikov. Keď sa na to pozrieme reálne, NCZI na to má už iba týždeň, nepredpokladám, že sa bude niečo realizovať medzi sviatkami. Zároveň je ešte potrebné aj systém v lekárňach inštalovať,“ vysvetľuje Sukeľ. Dodal, že na Slovensku je aktuálne približne 4 000 lekárnikov.

Podľa Eliášovej centrum zdravotníckych informácií poskytlo všetkým zdravotníkom podporu, či už formou brožúr, alebo informačných materiálov, a plánuje v tom pokračovať. „Pre zdravotníckych pracovníkov sú pripravené edukačné videá. V prípade otázok môžu zdravotnícki navštíviť webovú stránku NCZI alebo kontaktovať jeho call centrum,“ dodala hovorkyňa.

Pre pacientov zatiaľ nevyplývajú z elektronizácie zdravotníctva žiadne nové povinnosti. U lekára či v lekárni sa budú preukazovať občianskym preukazom s čipom. Pacienti, ktorí takýto občiansky preukaz nemajú, si zatiaľ vystačia s kartičkou poistenca. Prechodné obdobie bude trvať do 1. januára 2022. Lekári budú povinní vytvárať elektronický záznam, ak to však bude pacient vyžadovať, musia mu dať aj záznam v papierovej podobe.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#zdravotníctvo #Tomáš Drucker #eHealth
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
49,99
Passion žlté ruže

Passion žlté ruže

36,99
Elite levanduľa a  biele ruže s gypsomilkou

Elite levanduľa a biele ruže s gypsomilkou

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk