Ozbrojené sily nesmú premárniť šancu na nutnú modernizáciu, povedal Maxim

Podľa generála má armáda historickú príležitosť na nákup techniky, ktorá bude zodpovedať moderným bojaschopným vojenským požiadavkám.

29.12.2017 14:42
V4, Milan Maxim Foto: ,
Náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milan Maxim
debata (41)

Ozbrojené sily oslávia s príchodom nového roka 2018 už 25. výročie svojej existencie. Pri tejto príležitosti zhodnotil momentálnu situáciu v slovenskej armáde náčelník Generálneho štábu OS SR generál Milan Maxim. V jeho stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková, okrem iného pripomenul obstaranie nových obrnených transportérov. Podľa generála kritika laikov nie je na mieste, ozbrojené sily celý nákup podrobne analyzovali a vybrali najlepší možný variant.

„Máme historickú šancu posunúť naše ozbrojené sily vpred tak, aby aj ich technika zodpovedala bojaschopnej a modernej armáde, ktorej občania dôverujú a spojenci ju považujú za rovnocenného partnera,“ uviedol Maxim. Podľa jeho slov je potrebné nepremrhať politickú vôľu na toľko skloňované a potrebné modernizačné projekty. Hlavnou témou posledných mesiacov v rámci ozbrojených síl sú nové transportéry typu 8×8 a 4×4, ktoré by mali v dohľadnom čase pozemným silám pribudnúť. „Deň, keď dala vláda súhlas na nákup tejto techniky, osobne považujem z pohľadu ozbrojených síl za správu roku 2017,“ pripomenul generál. Zároveň dodal, že sa Slovensko nemôže stále spoliehať na spojencov. „Nie, donekonečna sa jednoducho nedá spoliehať na spojencov ako chrabrých rytierov. Mechanizovaná brigáda, ktorá má byť súčasťou obrannej mozaiky NATO členských štátov, teda presne tá brigáda, ku ktorej sme sa zaviazali ešte v roku 2003, je stále iba sľubom. A z tých sa večne žiť nedá,“ poukázal na nesplnené záväzky Slovenska Maxim. Preto podľa neho nie sú na mieste špekulácie médií o predražených nákupoch, či zastaralej technike, ktorú rezort plánuje obstarať. Podvozok nových transportérov 8×8 od fínskej Patrie, by mal byť vyzbrojený delostreleckou vežou slovenskej výroby. Tú vyrába dubnická firma EVPÚ a nesie technické označenie Turra-30.

Podľa Maxima medializovaná kritika delostreleckej nadstavby nie je založená na argumentoch, ale iba na dohadoch či špekuláciách. „Keď som si minulý týždeň prečítal v jednom nezávislom denníku, ako sú vojaci nespokojní s vežou Turra-30, priznávam, zaskočilo ma to. Novinár sa odvolával na anglický časopis a ako sme už v rezorte zvyknutí, použil zaručene anonymné zdroje,“ okometoval článok generál Maxim. Podľa jeho tvrdenia nemá absolútne žiadnu motiváciu na to, aby podporoval zlé rozhodnutia.

„Ostro sa voči tomu ohradzujem, a ako náčelník generálneho štábu, ktorému onedlho uplynie funkčné obdobie, nemám ani ten najmenší dôvod brániť zlé rozhodnutia,“ ohradil sa Maxim. Podľa jeho slov autor textu môže iba spôsobiť, že pripraví vojakov o nutnú modernizáciu výzbroje. „Dnes sa niekto rozhodol, že veža je zlá, a túto tému bude živiť kým vojakov neoberie o najväčšiu a najreálnejšiu šancu na modernizáciu ich techniky v histórii,“ uzavrel Maxim.

Vozidlá typu 8×8 a 4×4, by mali byť obstarávané postupne až do roku 2029. Celkovo vyjde historický nákup vojenskej techniky na 1,2 miliardy eur. Väčších obrnencov, teda 8×8 pribudne podľa dokumentov 81, menších 4×4 až 404.

41 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo obrany #Milan Maxim #modernizácia slovenskej armády