S výberom laureátov Štátnej ceny Alexandra Dubčeka vláde pomôže komisia

S výberom laureátov na udelenie Štátnej ceny Alexandra Dubčeka bude vláde pomáhať komisia. Úlohou tohto poradného orgánu bude posudzovať a nezávisle hodnotiť podnety na jej udelenie. Spôsob práce komisie definuje štatút, ktorý v stredu schválila vláda.

10.01.2018 12:06
debata (2)

Tá tiež uložila ministrovi financií nájsť zdroje potrené na pokrytie finančnej odmeny súvisiacej s novozavedeným ocenením. Jej výšku zákon stanovil na 25-násobok priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR. Prostriedky ministerstvo financií uvoľní vždy do desiatich dní po rozhodnutí o udelení ceny.

Predsedom komisie sa v zmysle štatútu stane predseda Úradu vlády SR, ktorý bude mať kompetenciu vymenúvať a odvolávať členov komisie. Svojich zástupcov v nej budú mať rezorty hospodárstva, školstva, kultúry, práce, zahraničných vecí, ale aj Slovenská akadémia vied, Slovenská rektorská konferencia a Konfederácie športových zväzov.

Zákon, ktorý umožňuje udeľovať predsedovi Národnej rady SR a predsedovi vlády štátne ceny, schválil parlament vlani. Právna norma sa stala účinnou, aj keď ju nepodpísal prezident SR Andrej Kiska, ktorý doposiaľ ako jediný udeľoval štátne ocenenia. Podľa hlavy štátu je zákon v rozpore s Ústavou SR, poslanci však jeho veto prelomili.

Činy a aktivity jednotlivcov alebo kolektívov, ktoré boli mimoriadne prínosné pre rozvoj jednotlivých sfér spoločenského, kultúrneho a ekonomického života na Slovensku, budú oceňované Štátnou cenou Alexandra Dubčeka, ktorú bude udeľovať premiér. Štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana bude odovzdávať predseda parlamentu občanom za ich mimoriadne významné zásluhy, výsledky práce alebo pôsobenie v oblasti legislatívy, práva, rozvoja demokracie alebo ústavnosti na Slovensku.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #ocenenie #Alexander Dubček
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy