Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika protestuje proti dianiu v RTVS

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika vyjadruje ostrý nesúhlas s rozhodnutím vedenia Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) zrušiť investigatívnu reláciu Reportéri.

10.01.2018 12:28
debata (34)

Protestuje aj proti výmene moderátorov rozhlasovej relácie Dejiny.sk. Svoje výhrady k dianiu v RTVS sformulovali predstavitelia Konzervatívneho inštitútu Milana Rastislava Štefánika do textu verejnej výzvy. K výzve sa pripájajú známe osobnosti verejného života ako Peter Zajac, Fedor Gál, Tomáš Janovic, Ján Štrasser, Ľuba Lesná, Daniel Pastirčák a mnohí ďalší.

Podľa autorov výzvy „zrušenie Reportérov potvrdzuje obavy, že zvolením Jaroslava Rezníka za generálneho riaditeľa sa oslabí nezávislosť tejto inštitúcie a RTVS bude podliehať politickým tlakom. Dýcha z neho atmosféra rokov mečiarizmu, keď sa STV stala slúžkou politickej moci“.

Zverejnené výhrady vedenia RTVS ku kvalite relácie považujú „za priehľadnú zámienku pre tento politicky motivovaný a vecne neodôvodnený krok“. Pripomínajú, že nespokojnosť osôb, ktorým sa venuje investigatívna publicistika, je prirodzená a ak by mala byť kritériom hodnotenia kvality, nemohla by žiadna investigatíva v médiách vôbec existovať. Podľa nich zrušenie nie je cestou k skvalitneniu investigatívy, ktorá je jednou z podstatných úloh verejnoprávnych mé­dií.

Okrem reportéov aj Dejiny.sk

Autori protestu sú taktiež proti výmene moderátorov rozhlasovej relácie Dejiny.sk, ktoré, ako píšu, „nasledovalo len niekoľko dní po kritike zo strany poslanca NR SR za SNS Antona Hrnka na adresu novoročného vydania tejto relácie venovaného rozdeleniu ČSFR“. Pripomínajú, že verejnoprávne médium musí byť schopné odolávať tlakom politickej moci. Výmena moderátorov relácie Dejiny.sk podľa ich názoru ukazuje, „že nové vedenie RTVS nemá túto ambíciu“. Vyzývajú manažment RTVS, aby svoje rozhodnutie prehodnotil, Reportérov nerušil a prestal s politicky motivovanými zásahmi do vysielania. K protestu sa dá pridať na www.changenet.sk. Výzva je zverejnená aj na www.konzervativizmus.sk/article.php .

RTVS v pondelok 8. januára oznámil, že dočasne pozastavuje investigatívnu reláciu Reportéri a od 15. januára ju zlučuje s reláciou venovanou občianskej publicistike Občan za dverami. Podľa RTVS nie je pravdou, že Reportérov ruší. „Sekcia výskumu programu a vývoja formátov sa bude zaoberať zmenou súčasného formátu relácie Reportéri tak, aby zodpovedala aktuálnym požiadavkám moderného investigatívneho formátu a aby sa vo vynovenej podobe znova objavila v pravidelnom vysielaní RTVS,“ uviedla v reakcii hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Podľa medializovaných informácií sa zmeny týkajú aj diskusnej relácie Dejiny.sk. Vysiela ju rozhlas na Rádiu Regina a autorsky, moderátorsky a redakčne ju pripravovali Peter Turčík a Róbert Kotian. Podľa RTVS sa ich tím má od februára rozšíriť o ďalších autorov zameraných na ekonomické a spoločenské témy a históriu. Novoročné vydanie relácie venované rozpadu ČSFR, ktorú odvysielala Dvojka a Rádio Slovensko kritizoval na sociálnej sieti podpredseda SNS a poslanec národnej rady Anton Hrnko, ktorý vedenie diskusie a výber diskutujúcich označil za „úplné dno“.

Maďarič je znepokojený

Minister kultúry Marek Maďarič (Smer) má zlý pocit z udalostí, ktoré sa v posledných dňoch udiali okolo RTVS. Znepokojenie vyjadril v stredu pri príchode na rokovanie vlády.

„Nebudem tvrdiť, že musia spolu nevyhnutne súvisieť, ale jednoducho, ten zlý pocit mám,“ skonštatoval Maďarič. „Začalo to tým, keď sa nám predseda SNS zdôveril s ideou, že by chcel zoštátniť RTVS, potom poslanec SNS tvrdo skritizoval redaktorov RTVS a následne, netvrdím, že to s tým súvisí nevyhnutne, ale im bola nejakým spôsobom obmedzená práca na zmluvne dohodnutej relácii a potom došlo k zastaveniu investigatívy,“ menoval.

V tejto situácii by sa šéf rezortu „nečudoval, keby bola nejaká nervozita v RTVS“. Situáciu okolo verejnoprávnej inštitúcie si v tejto chvíli nedovolí hodnotiť ako ohrozenie jej nezávislosti. Rovnako sa neodváži tvrdiť, že SNS výrokmi svojich predstaviteľov vyvíja tlak smerom k RTVS.

„Mám z toho nie dobrý pocit a pán generálny riaditeľ by mal situáciu čo najskôr upokojiť,“ odkázal Jaroslavovi Rezníkovi. „Jednoducho, sú tu nejaké kroky, ktoré majú spoločného menovateľa, nemusia nevyhnutne súvisieť, ale poviem to tak, aj keby som rovno bol ako generálny riaditeľ s niektorými redaktormi nespokojný, tak potom, čo ich tvrdo skritizuje vládny politik, tak určite by som im bezprostredne nesiahol na reláciu,“ doplnil.

Generálny riaditeľ RTVS dočasne pozastavil publicistický program Reportéri pre jeho problematickú kvalitu, jeho redakciu zlúčil s redakciou programu Občan za dverami, ktorá sa venuje občianskej publicistike. Zmeny nastali aj pri rozhlasovej relácii Dejiny.sk vysielanej v Rádiu Regina, kde sa má rozšíriť tím jej tvorcov.

Redaktorov relácie Róberta Kotiana a Petra Turčíka kritizoval poslanec Národnej rady SR Anton Hrnko (SNS), a to za ich moderovanú diskusiu o rozdelení ČSFR, ktorú RTVS odvysielal pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky. Predseda SNS Andrej Danko tiež navrhol zrušenie koncesionárskych poplatkov, pričom poukázal pritom na možnosť, ktorú k takémuto kroku dáva výsledok hospodárenia za rok 2017 a o 800 miliónov eur predpokladaný nižší schodok štátneho rozpočtu na rok 2018.

34 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #Marek Maďarič #Jaroslav Rezník #reportéri