Poslanci si platy upravia na jar, Bugárovi sa páči výpočet cez koeficient

Platy poslancov a ďalších ústavných činiteľov sa upravia najskôr na jar. Na aktuálnej schôdzi Národnej rady SR poslanci posunú návrh týkajúci sa platov do druhého čítania, v ktorom potom predložia konkrétne zmeny.

30.01.2018 14:54
danko, nr sr, andrej danko Foto: ,
Na snímke predseda NR SR Andrej Danko počas 26. schôdze NR SR.
debata

Neurobia to však už na budúcej schôdzi, ako býva zvykom, ale ešte o ďalší mesiac neskôr. Potvrdil to predseda Mosta-Híd Béla Bugár, ktorému by sa pozdávalo vypočítavať platy podľa koeficientu. Zdôraznil však potrebu dohody.

„Získame dva mesiace, aby prišli dostatočne odôvodnené pozmeňujúce návrhy a aby sme vyriešili otázku platov tak, aby sa už nemuseli zmrazovať,“ uviedol Bugár. Dúfa, že už nebude nikdy potrebné zmrazovať platy. „Je to aj nedôstojné,“ povedal.

Zdanenie paušálnych náhrad je zlý nápad

Podrobnosti o návrhoch nehovorí, vedel by si však predstaviť výpočet platov podľa istého koeficientu. „Je najjednoznačnejší a veľmi jednoducho sa to vypočítava,“ poznamenal. Otázne je tiež, či sa bude plat vypočítavať z priemerného platu v hospodárstve alebo na základe mediánu. „Dohodneme sa,“ podotkol Bugár.

Zdanenie paušálnych náhrad tiež nepovažuje za zlý nápad. Všetko je však podľa neho vecou dohody. Bugár tiež nevie v súčasnosti povedať, či platy poslancom porastú, alebo zostanú na súčasnej úrovni. „Neviem povedať vzorec výpočtu,“ uviedol.

Novela zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov je v prvom čítaní. Poslanci tému riešili aj koncom minulého roka. Pôvodne si mali zmraziť platy, ale neurobili to. Keďže im mali po odmrazení stúpnuť platy o približne 1000 eur, s čím nesúhlasili, dohodli sa na symbolickom zvýšení o jedno euro a na hľadaní nového systémového riešenia ich platov.

debata chyba
Viac na túto tému: #platy #poslanci #platy poslancov #ústavní činitelia