Minister zdravotníctva Drucker navštívi regióny, chce predstaviť svoju víziu

Tento týždeň sa už stretol so šéfmi Košického a Prešovského samosprávneho kraja.

14.02.2018 14:52
Tomáš Drucker Foto: ,
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker
debata

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) začal tento týždeň s výjazdmi do regiónov. Chce rokovať s novými vedeniami všetkých samosprávnych krajov a predstaviť im svoje riešenia pre zdravotníctvo. Tento týždeň sa už stretol so šéfmi Košického a Prešovského samosprávneho kra­ja.

„Vyššie územné celky sú v systéme zdravotníctva dôležitým prvkom, samy spravujú nemocnice, rovnako majú regulačné právomoci v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti a takisto zdravotnícke zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva sa nachádzajú na území jednotlivých samospráv. Vzájomná korektná spolupráca je preto dôležitým pilierom pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Situáciu v regiónoch chce ministerstvo riešiť postupne. Cez Rezidentský program plánuje zvýšiť počet lekárov v regiónoch a znížiť ich vekový priemer. Regiónom má pomôcť aj možnosť doplnkovej atestácie. „Umožní lekárom, ktorí už získali špecializáciu v inom špecializačnom odbore, získať v kratšom období špecializáciu v odbore všeobecné lekárstvo, čím sa umožní rýchlejšie doplnenie systému poskytovania zdravotnej starostlivosti všeobecnými lekármi,“ vysvetlil Drucker. Ministerstvo prehodnocuje aj nariadenie vlády o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov tak, aby reflektovala regionálne potreby obyvateľov. „Pri zmenách týkajúcich sa verejnej minimálnej siete je potrebná intenzívna spolupráca so samosprávnymi krajmi, zdravotnými poisťovňami, ako aj s profesijnými organizáciami,“ doplnil Drucker.

Rezort zároveň plánuje podporu revitalizácie ambulantnej starostlivosti so zameraním nielen plošne na kraje, ale aj na okresy. Inštitút zdravotnej politiky Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pracuje na definovaní novej minimálnej siete ako všeobecných lekárov, tak aj špecialistov. Postupnými krokmi predpokladáme zvýšenie reálnej dostupnosti zdravotnej starostlivosti a zníženie čakacích lehôt v ambulantnej zdravotnej starostlivosti," zhrnul Drucker.

Ministerstvo plánuje mimo okresných a krajských miest vybudovať v budúcnosti tiež centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti. Na jednom mieste by združovali všeobecných lekárov, pediatrov a špecialistov.

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #Tomáš Drucker
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy