Proces s veľkopodnikateľom Majským a spol. naplánovali na 28. februára

Odvolacie konanie s veľkopodnikateľom Jozefom Majským v kauze tunelovania nebankových spoločností je naplánovaný na stredu 28. februára.

20.02.2018 14:46
debata (3)

Zatiaľ nie je známe, že by tento termín mal byť zrušený. V utorok informovala Alexandra Važanová z referátu komunikácie s verejnosťou Kancelárie Najvyššieho súdu (NS) SR.

Posledné verejné zasadnutie s Majským bolo koncom novembra minulého roku zrušené pre písomné ospravedlnenie sa jeho právneho zástupcu.

Rozsudok vyniesli už 21. októbra 2015

„Po vzájomnej porade predsedníčka senátu Gabriela Šimonová, zrušila vytýčený termín verejného zasadnutia u všetkých predvolaných s tým, že v krátkom období bude vo veci vytýčený nový termín a určený náhradný obhajca,“ povedal vtedy bývalý hovorca NS SR Boris Urbančík.

Rozsudok nad Jozefom Majským a spol. v kauze tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest vyniesol Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku 21. októbra 2015. ŠTS vtedy odsúdil Majského na trest odňatia slobody na deväť rokov, Dávida Brtvu taktiež na deväť rokov a Patrika Pachingera na sedem rokov. Súd ich uznal za vinných zo spáchania trestného činu podvodu spolupáchateľstvom. Prvostupňový súd taktiež uložil peňažný trest vo výške 5 000 eur pre obžalovaných Brtvu a Pachingera.

Majský sa odvolal

„Dôkazmi sa preukázala účasť obžalovaných na vymenovaných skutkoch. Súd má za to, že zhromaždené dôkazy spoľahlivo preukázali, že sa stal skutok, ktorý je predmetom obžaloby a že týchto skutkov sa dopustili obžalovaní,“ uviedol vtedy sudca ŠTS pri odôvodňovaní rozsudku. Rozhodnutie nebolo právoplatné, obžalovaní sa odvolali, a preto sa čakalo na termín verejného zasadnutia NS SR.

„Odvolal som sa, uvidíme,“ reagoval koncom októbra 2015 obžalovaný Jozef Majský na otázku, či sa domnieva, že NS SR, ktorý bude rozhodovať o odvolaní, ho oslobodí. „To sú vymyslené veci. Ja som s tým nič nemal, ja som ich ani nepoznal. S Frunim som sa ani nestretol, v živote,“ doplnil.

Brtva: Ide o politickú frašku

Patrik Pachinger sa chce podľa jeho slov bez najmenších pochýb súdiť ďalej. „Vo svojom živote som už počul veľa hlúpostí, ale táto predstihla všetky,“ komentoval rozsudok.

Odvolanie podal aj Dávid Brtva. „Predpokladal som, že tento súd zavŕši to, čo už v minulosti zavŕšil, svojím spôsobom túto politickú frašku. Nemám k tomu čo dodať, odvolali sme sa, to ste počuli a budeme bojovať tak či tak do konca, či už na Najvyššom súde, alebo ďalej,“ skonštatoval.

Vyzbierali 62,78 miliardy slovenských korún

Špeciálny súd 27. apríla 2007 odsúdil Jozefa M. na 12-ročný trest odňatia slobody, Dávida B. na 11 rokov a Patrika P. na desaťročné väzenie. NS SR však verdikt zrušil.

Dvere pobočiek nebankových subjektov ostali zatvorené 4. februára 2002 pod zámienkou auditu. Od občanov dovtedy stihli vyzbierať 62,78 miliardy slovenských korún (viac ako dve miliardy eur), pričom poškodených ostalo asi 170.000 ľudí. V konkurznom konaní dostali bývalí klienti Horizontu Slovakia naspäť 4,5 percenta zo svojich vkladov, spolu okolo 15,2 milióna eur.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #tunelovanie #nebankové spoločnosti #nebankovky #Jozef Majský #dávid brtva #Patrik Pachinger