Konanie s Majským opäť presunuli, vyhovoril sa na chorobu

Odvolacie konanie s veľkopodnikateľom Jozefom Majským v kauze tunelovania nebankových spoločností sa v stredu na Najvyššom súde (NS) SR opäť nekonalo.

28.02.2018 12:11
pezinok, specialny sud, majsky Foto: ,
Jozef Majský pred budovou Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.
debata (11)

Senát NS SR proces odročil na 28. marca. Predsedníčka senátu tak rozhodla po približne polhodinovej prestávke, na ktorú zasadnutie prerušila.

Súd požiadal obhajcu obžalovaného, aby predložil bez zbytočného odkladu lekárske potvrdenia, či sa skutočne nemohol Jozef Majský na stredajšom verejnom zasadnutí zúčastniť. Obžalovanému Patrikovi Pachinger a jeho obhajcovi uložila predsedníčka senátu Gabriela Šimonová pokutu vo výške 30-tisíc korún (995,82 eura).

Jozef Majský prostredníctvom svojho právneho zástupcu Petra Filipa predložil trojčlennému senátu NS SR päť lekárskych správ, ktoré na seba nadväzujú. Trpí virózou, bronchitídou a má vysoké horúčky. „Ja týmto ospravedlneniam neverím a nepovažujem ich za relevantné. Sú účelové. Čo máme čakať ďalších desať rokov? Navrhujem súdu, aby sa vo veci konalo. Je to fraška,“ uviedol okrem iného prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Navrhol vylúčiť obžalovaného Dávida Brtvu na samostatné konanie. Podľa jeho slov nie je možné, aby dvaja z obžalovaných dva dni pred procesom náhle ochoreli a jeden z advokátov išiel na dovolenku.

Obhajca Jozefa Majského pred prestávkou navrhol odročiť verejné zasadnutie na iný termín. Na konanie sa v stredu nedostavil ani jeden z troch obžalovaných. Dávid Brtva dal súhlas svojmu advokátovi, aby sa zasadnutie konalo v jeho neprítomnosti.

Lekárske správy

Jedna z členiek senátu bude žiadať preskúmanie lekárskych správ. Navrhla uložiť pokuty obžalovanému Patrikovi Pachingerovi a jeho obhajcovi a neakceptovať ich ospravedlnenia. Jozefa Majského a Patrika Pachingera navrhla predviesť na odročený termín políciou.

V stredu neprišiel ani Patrik Pachinger, ktorý dlhodobo plánuje operáciu očí. Nedostavil sa ani jeho advokát, ktorý je zase na dovolenke. Patrik Pachinger písomne, rovnako ako Jozef Majský, požiadal o odročenie procesu na iný termín. Posledné verejné zasadnutie s Jozefom Majským bolo koncom novembra minulého roku zrušené pre písomné ospravedlnenie sa jeho právneho zástupcu.

„Po vzájomnej porade predsedníčka senátu Gabriela Šimonová, zrušila vytýčený termín verejného zasadnutia u všetkých predvolaných s tým, že v krátkom období bude vo veci vytýčený nový termín a určený náhradný obhajca,“ povedal vtedajší hovorca NS SR Boris Urbančík.

Rozsudok z roku 2015

Rozsudok nad Jozefom Majským a spol. v kauze tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest vyniesol Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku 21. októbra 2015. ŠTS vtedy odsúdil Jozefa Majského na trest odňatia slobody na deväť rokov, Dávida Brtvu taktiež na deväť rokov a Patrika Pachingera na sedem rokov. Súd ich uznal za vinných zo spáchania trestného činu podvodu spolupáchateľstvom. Prvostupňový súd taktiež uložil peňažný trest vo výške 5-tisíc eur pre obžalovaných Dávida Brtvu a Patrika Pachingera.

„Dôkazmi sa preukázala účasť obžalovaných na vymenovaných skutkoch. Súd má za to, že zhromaždené dôkazy spoľahlivo preukázali, že sa stal skutok, ktorý je predmetom obžaloby a že týchto skutkov sa dopustili obžalovaní,“ uviedol vtedy sudca ŠTS pri odôvodňovaní rozsudku. Rozhodnutie nebolo právoplatné, obžalovaní sa odvolali, a preto sa čakalo na termín verejného zasadnutia NS SR.

„Odvolal som sa, uvidíme,“ reagoval koncom októbra 2015 obžalovaný Jozef Majský na otázku, či sa domnieva, že NS SR, ktorý bude rozhodovať o odvolaní, ho oslobodí. „To sú vymyslené veci. Ja som s tým nič nemal, ja som ich ani nepoznal. S Frunim som sa ani nestretol, v živote,“ doplnil.

Politická fraška

Obžalovaný Patrik Pachinger sa chce podľa jeho slov bez najmenších pochýb súdiť ďalej. „Vo svojom živote som už počul veľa hlúpostí, ale táto predstihla všetky,“ komentoval rozsudok.

Odvolanie podal aj obžalovaný Dávid Brtva. „Predpokladal som, že tento súd zavŕši to, čo už v minulosti zavŕšil, svojím spôsobom túto politickú frašku. Nemám k tomu čo dodať, odvolali sme sa, to ste počuli a budeme bojovať tak či tak do konca, či už na Najvyššom súde alebo ďalej,“ skonštatoval.

Tisíce poškodených

Špeciálny súd 27. apríla 2007 odsúdil Jozefa Majského na 12-ročný trest odňatia slobody, Dávida Brtvu na 11 rokov a Patrika Pachingera na desaťročné väzenie. NS SR však verdikt zrušil.

Dvere pobočiek nebankových subjektov ostali zatvorené 4. februára 2002 pod zámienkou auditu. Od občanov dovtedy stihli vyzbierať 62,78 miliardy slovenských korún (viac ako dve miliardy eur), pričom poškodených ostalo asi 170-tisíc ľudí. V konkurznom konaní dostali bývalí klienti Horizontu Slovakia naspäť 4,5 percenta zo svojich vkladov, spolu okolo 15,2 milióna eur.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #tunelovanie #Najvyšší súd #nebankovky #Jozef Majský