Kiska: SIS členov vlády na taliansku mafiu dlho upozorňovala

Členovia vlády roky ignorovali varovania zo Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorá ich na pôsobenie mafiánskej skupiny na východnom Slovensku dlhodobo upozorňovala. Informoval o tom v stredu prezident SR Andrej Kiska, ktorému to podľa jeho slov potvrdil šéf SIS Anton Šafárik.

07.03.2018 16:23 , aktualizované: 17:08
SR Kiska vyhlásenie aktuálna politická situácia Foto: ,
Na snímke prezident SR Andrej Kiska.
debata (651)

„Ľudia majú už dnes právo na odpoveď na podozrenia o prepojeniach vládnej moci a organizovaného zločinu. Ľudia majú právo vedieť, prečo naše inštitúcie ignorovali varovania talianskych úradov o pôsobení osôb prepojených s mafiou na východnom Slovensku. Majú nárok počuť vysvetlenie, prečo členovia vlády roky ignorovali varovania z našej vlastnej tajnej služby,“ povedal Kiska na tlačovej konferencii. Šéf SIS ho informoval, že na pôsobenie mafiánskej skupiny na východnom Slovensku SIS dlhodobo upozorňovala zodpovedných členov vlády.

Hlava štátu zopakovala, že riešenie vládnej krízy vidí v rekonštrukcii vlády tak, aby nepolarizovala spoločnosť alebo v predčasných voľbách. Prezident začal v stredu rokovania s parlamentnými stranami o tom, ako si predstavujú budúcnosť a obnovu dôvery v štát po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Pozýva postupne opozičné aj vládne strany.

Kiska je rád, že upokojiť atmosféru chce podobne ako on aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Nepovedal však jasne, či pôjde na piatkové stretnutie s ním a premiérom na Bratislavský hrad. „Myslím, že toto stretnutie má zmysel, ak bude mať konkrétny výsledok. A ja určite navrhnem konkrétne riešenie,“ uzavrel prezident Kiska.

Prezident tiež kritizoval vládu, že ani týždeň po ohlásenej demisii ministra kultúry Mareka Maďariča nemá návrh na nového ministra. Rozumie však, že úlohou premiéra je teraz čeliť rozpadu vlády a straty väčšiny v parlamente.

Danko víta, že Kiska v piatok príde

Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) víta reakciu prezidenta Andreja Kisku, ktorý tiež potvrdil svoju účasť na piatkovom stretnutí troch ústavných činiteľov. Predseda parlamentu inicioval toto stretnutie v snahe upokojiť situáciu a emócie.

„Ústavní činitelia musia spolu komunikovať. Takéto stretnutie je dôležité na zastavenie politických nálad, ktorých jediným cieľom je destabilizácia štátu. Napätie, ktoré vzniká v spoločnosti, poškodzuje meno Slovenskej republiky. A je našou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby došlo k vyriešeniu vzniknutej situácie,“ povedal Danko.

Spoločné rokovanie predsedu Národnej rady SR, prezidenta SR a predsedu vlády SR bude v piatok napoludnie na Bratislavskom hra­de.

651 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Kiska #vražda novinára Jána Kuciaka #vládna kríza 2018