Nadácia otvorenej spoločnosti odmieta útoky Smeru

Nadácia otvorenej spoločnosti (NOS) dôrazne odmietla útoky predstaviteľov vládneho Smeru na jednotlivcov a organizácie zastupujúcich občiansku spoločnosť na štvrtkovej tlačovej besede, informoval výkonný riaditeľ NOS Ján Orlovský.

08.03.2018 16:09
debata (22)

„Umelé odvádzanie pozornosti verejnosti od vyšetrovania vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej a naznačovanie údajných prepojení zástupcov občianskej spoločnosti so zahraničím s cieľom vyvolať tak chaos a zvrhnutie vlády v krajine, považujeme za nezodpovedné a nedôstojné politickej strany, ktorá ovláda kľúčové kontrolné mechanizmy štátu už viac ako desaťročie,“ uviedol.

Lídrom Smeru pripomenul, že úlohou NOS a ďalších jednotlivcov a organizácií nie je politický boj, ale budovanie živej, kritickej a demokratickej spoločnosti, ktorá dáva priestor pre kultivovaný dialóg o svojich výzvach, problémoch, riešeniach a ďalšom smerovaní. "Jeho súčasťou je aj vyjadrenie otvorenej občianskej nespokojnosti so stavom a dianím v spoločnosti. Odmietame preto akékoľvek náznaky a podozrenia z údajnej prípravy štátneho prevratu a ohrozovania bezpečnostnej situácie na Slovensku, dodal Orlovský s tým, že ich činnosť sa riadi zákonmi SR. V prípade NOS je to Zákon o nadáciách.

Všetky organizácie občianskeho sektora sú podľa neho zapísané v registroch ministerstva vnútra (MV) a fungujú pod verejnou a inštitucionálnou kontrolou, dostatočnou na to, aby politickí lídri mohli ostať pokojní a venovať sa svojej zodpovednosti nielen pri objasňovaní vraždy mladých ľudí.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #Nadácia otvorenej spoločnosti #vražda novinára Jána Kuciaka #vládna kríza 2018