Napriek kríze zasadla vláda, Stromčeka odvolali z funkcie štátneho tajomníka

Vláda začala v stredu svoje rokovanie s polhodinovým meškaním. Prítomných bolo osem ministrov a premiér Robert Fico (Smer). Ostatné rezorty zastúpili štátni tajomníci.

, , , 14.03.2018 10:39, aktualizované: 11:11
vláda, kaliňák, fico Foto: ,
Zasadnutie vlády 14. marca 2018. Na rokovanie prišiel aj minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý oznámil svoju demisiu.
debata (2)

Za stranu Most-Híd, ktorá požaduje vypísanie predčasných volieb, prišiel minister životného prostredia László Sólymos a štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajniak. SNS mala na rokovaní vlády ministra obrany Petra Gajdoša a ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú (nominantka strany).

Za Smer sa zasadnutie zúčastnil podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý v pondelok (12.3.) oznámil svoju rezignáciu. Okrem toho prišiel minister financií Peter Kažimír, podpredseda vlády a v súčasnosti aj zastupujúci minister kultúry Peter Pellegrini, minister práce Ján Richter, tiež minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant strany).

„Ideme na vládu, pokračujeme ďalej, vláda je zatiaľ funkčná,“ uviedla pri príchode ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS). „Uvidíme, neviem na to odpovedať,“ uviedla na otázku, ako sa bude ministrom rokovať vo vyhrotenej politickej situácii.

Ministrovi zdravotníctva Druckerovi neprekáža „ministrovať“ ani počas súčasnej politickej situácie. „Kým bude vláda funkčná, budem pracovať na agende, ktorú mam rozpracovanú,“ uviedol Drucker s tým, že má zmysel v tejto práci pokračovať do poslednej chvíle fungovania vlády.

„Nie je správne nič nerobiť,“ myslí si Drucker. Nechcel komentovať, či by v súčasnej situácii pomohla výmena premiéra Roberta Fica (Smer). „Neberte to alibisticky, ale som nominant Smeru a nie je jeho člen, mne neprináleží komentovať súčasnú politickú situáciu,“ dodal.

Vláda odvolala Stromčeka

Viktor Stromček skončil vo funkcii štátneho tajomníka Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR a tiež vo funkcii splnomocnenca vlády pre prípravu a realizáciu strategických parkov. Návrh na jeho odvolanie z týchto dvoch pozícií schválila na stredajšom zasadnutí vláda.

Návrh na odvolanie Stromčeka z postu štátneho tajomníka rezortu dopravy predložil na rokovanie kabinetu minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd). „Na základe písomného vzdania sa funkcie Viktorom Stromčekom som predložil vláde SR návrh na jeho odvolanie z funkcie štátneho tajomníka ministerstva dopravy,“ odôvodnil Érsek v materiáli.

Vláda prijala aj opatrenia na riešenie dôsledkov sucha a nedostatku vody.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #vládna kríza 2018
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy