Ochranári zachránili v Malej Fatre štyri opustené medvieďatá

Štyri tento rok narodené medvieďatá zachránili štátni ochranári zo Správy Národného parku Malá Fatra. Ako informovala Štátna ochrana prírody (ŠOP), asi jeden a polmesačné mláďatá medveďa hnedého opustila matka.

14.03.2018 15:49
debata

„Nepoznáme pravý dôvod opustenia mláďat. Možností je niekoľko. Najpravdepodob­nejšou je, že matku vyrušil človek," uviedla ŠOP na svojej stránke. Troch samčekov a jednu samičku sa ochranárom nepodarilo vrátiť späť do prírody. Dve previezli do ZOO Bojnice a dve slabšie medvieďatá zatiaľ ostávajú v starostlivosti Záchrannej stanice v Zázrivej.

Na opustené medvieďa pri obci Sučany (okr. Martin) upozornil ochranárov miestny občan ešte minulý týždeň. Z obavy, že by sa v blízkosti mohla nachádzať medvedica odišiel, no na druhý deň sa tam vrátil a medvieďa našiel pod spadnutým smrekom takmer bez známok života. Telefonicky skontaktoval strážcu národného parku, ktorý asi 15 metrov od medvieďaťa našiel brloh vyhrabaný pod smrekom, v ktorom boli ďalšie tri vysilené, podchladené a vyhladované mláďatá.

V okolí brlohu nenašli žiadne stopy po medvedici, našli však viacero stôp po lyžiach. Medvieďatá preniesli do dediny, kde im dali glukózový roztok a kozie mlieko. „Zjavne ožili. Určite im prospelo aj to, že sa vzájomne zohriali v ruksaku, v ktorom boli prepravované,“ uviedla ŠOP.

Ochranári nechceli mláďatá definitívne pripraviť o možnosť prinavrátenia k matke, preto sa rozhodli vrátiť ich do brloha a sledovať ho pomocou fotopasce. Medvedica sa však k mladým nevrátila, jej stopy nenašli ani v okolí brloha. „Bolo jasné, že medvedica nie je nikde v okolí a to minimálne tri až štyri dni. Šanca na život medvieďat v ich prirodzenom prostredí sa definitívne rozplynula. Preto sme pristúpili k poslednej možnosti, k odobratiu mláďat, čo znamená ich následný život v zajatí,“ vysvetlila ŠOP.

debata chyba
Viac na túto tému: #medveď #malá fatra #medveď hnedý