Zomrel politológ Michal Horský

, 18.03.2018 16:50, aktualizované: 19:00
Michal Horsky
Michal Horský. Autor: ,

Tento významný slovenský politológ žil s politikou denne a snažil sa ju analyzovať sebe vlastným spôsobom, ktorý bol inšpirujúci a podnetný aj pre samotných politikov bez ohľadu na to, z ktorej strany pochádzali.

Politika je neustála hra o moc a možnosť slúžiť verejnému blahu. Obvykle si pamätáme jej víťazov, ale nezabúdame ani na tých, ktorí v nej prežívajú trpké Waterloo. Pokiaľ sú obete a straty zanedbateľné, pokiaľ spoločnosť napreduje, oba póly politiky patria do demokratickej politickej tradície a kultúry. Aj týmito slovami uviedol politológ Michal Horský svoju poslednú knihu v roku 2016, ktorej dal názov Politické hry. Nachádzajú sa v nej viaceré rozhovory, ktoré poskytol denníku Pravda.

Michal Horský išiel proti prúdu

Tento významný slovenský politológ žil s politikou denne a snažil sa ju analyzovať sebe vlastným spôsobom, ktorý bol inšpirujúci a podnetný aj pre samotných politikov bez ohľadu na to, z ktorej strany pochádzali. Michal Horský zomrel vo veku nedožitých 75 rokov v Trnave.

Denník Pravda roky spolupracoval s Horským. Len pred dvoma týždňami Pravda zverejnila rozsiahlu esej, v ktorej sa snažil rozkrývať príčiny a dôsledky antipolitiky. Michal Horský v nej hovorí, že všeobecne prijímaný názor posledného desaťročia, že demokratická politika je v hlbokej kríze, nadobúda čoraz hrozivejšie a viditeľnejšie kontúry. Nie názory na riešenie politických agend, ale, ako uvádza Horský, postoj verejného žalobcu sa stáva prevažujúcim vzorom politickej angažovanosti.

V eseji sa zamýšľa nad politickými stranami, ktoré sú chrbtovou kosťou zastupiteľskej demokracie a prečo sme dospeli až do obdobia úpadu politických inštitúcií a politických strán. „Na politickej scéne nie iba u nás, ale v celom euroatlantickom priestore, sa v čoraz väčšej miere presadzujú strany a lídri tzv. antipolitiky, politickí extrémisti. Upadá vplyv tradičných politických strán a médií,“ uviedol Horský a pokračoval: „Politické strany, ktoré fungujú bez členskej základne, bez vnútornej kontroly, iba ako „strany – fabriky“, resp. ako strany produkujúce zisk pre ich zakladateľov, a to prednostne zo štátnych dotácií, ktoré sú určené na fungovanie politických strán. Takmer žiaden stranícky elektorát zároveň umožňuje lídrom strany viesť politiku bez akéhokoľvek chomúta ideológie. Je to systém, v ktorom členovia pôsobia ako zblúdené dedinské psy bez domovského dvora."

„Michalov odchod je obrovskou stratou. Sme zdrvení. Michal Horský bol múdry, inšpiratívny a dobrý človek. Brilantný expert, ktorý videl ďalej než iní. Nekompromisne dokázal veci pomenovať, nikdy sa nebál ísť proti prúdu a mať iný názor. Bol originálny, ovládal umenie presne definovať konzekvencie súčasnej politiky a najmä vystihnúť nebezpečenstvá, ktorým čelia dnešné spoločnosti a varovať pred nimi. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť jeho synovi, rodine. Veľmi nám bude chýbať,“ uviedla šéfredaktorka Pravdy Nora Slišková.

Michal Horský vyštudoval filozofiu a históriu na Univerzite Komenského v Bratislave. Už ako študent v 60. rokoch 20. storočia publikoval a analyzoval politiku. Stal sa riaditeľom časopisu Echo, ktorý spoluvytvárali bratislavskí vysokoškoláci. Po vpáde sovietskych vojsk v roku 1968 do Československa normalizácia postihla aj Horského. Z verejného priestoru sa musel stiahnuť a pracoval v Slovenskom ústave pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody. V novembri 1989 sa do verejného života vrátil. Stal sa členom Koordinačného centra Verejnosti proti násiliu (VPN) a súčasťou redakcie Verejnosť. V rokoch 1990 až 1992 zastupoval Slovensko za VPN v Snemovni národov Federálneho zhromaždenia a bol členom ústavnoprávneho výboru. Zároveň sa začal angažovať aj v akademickom prostredí. Je jedným zo zakladateľov Trnavskej univerzity a katedry politológie, kde pôsobil do roku 2006 ako vysokoškolský učiteľ. V rokoch 2008 a 2009 učil na Katedre politológie Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Pôvodný agentúrny text sme nahradili článkom z denníka Pravda.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#politológ #Michal Horský
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica žltý  flower box kocka craspédia

Kytica žltý flower box kocka craspédia

29,99
Flower box vintage kocka "S"  červené ruže

Flower box vintage kocka "S" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk