Na Slovensku otrávili maďarskú orlicu Petényi

Odborníci vyzvali verejnosť na pomoc pri odhaľovaní prípadov otráv vzácnych vtákov.

23.03.2018 11:20
debata (19)

Na Slovensku otrávili maďarskú samičku orla kráľovského Petényi. Maďarskí ornitológovia stratili kontakt s jej vysielačkou a požiadali Ochranu dravcov na Slovensku o pomoc pri lokalizácii vzácnej orlice. Vo štvrtok ju našli mŕtvu pri obci Veľký Cetín (okr. Nitra), pričom smrť s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobila otrava. Na miesto prišla polícia, Štátna ochrana prírody SR aj Štátna veterinárna a potravinová správa. Okrem orla sa našli aj uhynuté líšky a mŕtve myšiaky hôrne. Spoločenská hodnota orla kráľovského je 5990 eur, celkovú spoločenskú hodnotu uhynutých vtákov predbežne vyčíslili na viac ako 8 700 eur. Odborníci aj polícia vyzvali verejnosť na pomoc pri odhaľovaní podobných prípadov. Polícia informovala, že uhynuté zvieratá boli otrávené pravdepodobne vysoko rizikovou chemickou látkou, ktorá je nebezpečná aj pre ľudí. „Nie je vylúčené, že táto látka bola rozptýlená po ďalších oblastiach. Je smrteľne nebezpečná,“ varovala polícia na svojej facebookovej stránke. V prípade dokázania viny hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na jeden až šesť rokov.

Ako dnes uviedla Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku, od roku 2012 otrávili na Slovensku 44 chránených vtákov, ktorých spoločenská hodnota dosahuje 120-tisíc eur. Otrávili troch orlov kráľovských, štyroch orliakov morských, orla skalného, tri haje červené a päť sokolov sťahovavých nielen zo Slovenska ale aj z Čiech, Rakúska, Maďarska a Poľska. „Tieto čísla sú alarmujúce. Napríklad populácia orla kráľovského na západnom Slovensku je už desať rokov na rovnakej úrovni, pretože nám orly stále zabíjajú, najmä na nížine. O páchateľoch veľa napovedá fakt, že sa často zameriavajú na zabíjanie líšok, tie bývajú primárnym cieľom otráv. Žiaľ, aj dravé vtáky sú určitými ľuďmi vnímané ako potravní konkurenti, sú neprávom obviňovaní za nízke stavy poľovnej zveri,“ vysvetlila Deutschová. Pripomenula, že len koncom minulého roka našli otráveného orla pri Diakovciach (okr. Šaľa) . Išlo o samicu menom Zuzana, jedného z deviatich orlov, ktoré boli v roku 2017 označené na Slovensku vysielačkou. Z nich posielajú signál už iba tri, ostatné uhynuli alebo je ich osud neznámy.

Samicu Petényi ako mláďa okrúžkovali v roku 2013 v maďarskom pohorí Matra. „V roku 2016 sme mali radosť, že si Petényi vybrala na hniezdenie okolie Nových Zámkov, s mladým samcom tam predvádzali svadobné lety. Vtedy ešte bola Petényi veľmi mladá, tento rok už mohla hniezdiť a vychovať vlastné mláďatká, keby ju nezabili," uviedol Stano Kováč z Ochrany dravcov na Slovensku, ktorá požiadala verejnosť o pomoc pri vyšetrovaní prípadov otráv. „Otravy sú nebezpečné nielen pre vtáky, ale aj pre iné zvieratá, napríklad štvornohých miláčikov, rovnako tiež pre človeka. Jed zabíja okamžite, kontaminuje pôdu aj vodu. Takéto metódy sú nezákonné, ide o trestný čin. Preto prosím informujte o všetkom, čo sa vám zdá podozrivé – pohyb ľudí, ktorí umiestňujú jedy do brlohov líšok, rozhadzujú niečo po poli,“ uviedla Deutschová s tým, že v prípade relevantného dôkazu je organizácia pripravená poskytnúť aj finančnú odmenu. Informácie je možné poskytnúť na telefónnych číslach 0903 768 394 a 0903 219 524.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Slovensko #enviro #otrávenie #orlica