Odkaz Sviečkovej manifestácie je dnes veľmi aktuálny, tvrdí strana SaS

Odkaz Sviečkovej manifestácie je vysoko aktuálny práve dnes, keď občania požadujú slušné Slovensko, v ktorom ľudské a občianske práva nie sú len neživým textom v ústave, ale normatívom konania vládnych politikov.

25.03.2018 10:47
debata (23)

Pri príležitosti 30. výročia Sviečkovej manifestácie to vo vyhlásení uviedla strana Sloboda a solidarita. Slovensko. „Napriek presile komunisti túžbu ľudí po slobode a spravodlivosti nikdy nepotlačili. Je absolútne vylúčené, aby sa to podarilo ich súčasným klonom,“ zdôraznila SaS vo vyhlásení.

Slovensko si dnes pripomína tridsiate výročie Sviečkovej manifestácie, jedného z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu. Pokojné zhromaždenie veriacich za občianske a náboženské slobody sa skončilo tvrdým policajným zásahom. Manifestáciu za náboženské slobody a ľudské práva zorganizovali ľudia z prenasledovaných katolíckych spoločenstiev.

Požadovali vymenovanie katolíckych biskupov pre neobsadené slovenské diecézy, úplnú náboženskú slobodu a tiež dodržiavanie ľudských práv. Tým pôvodne náboženské podujatie získalo širší občiansky rozmer. „Pred tridsiatimi rokmi vyšli veriaci na bratislavské Hviezdoslavovo námestie a požadovali rešpektovanie občianskych práv. Komunistickí pohlavári ukrytí za stenami hotela Carlton sledovali, ako túto ojedinelú demonštráciu odvahy rozháňajú policajti obuškami, zúrivými vlčiakmi a vodnými delami. Aj preto Sviečková manifestácia mala obrovský ohlas na Slovensku i v zahraničí, medzi veriacimi a neveriacimi.“ uzavrela SaS.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #výročie #Sviečková manifestácia #strana SaS