Matovič: Drucker pri vysvetľovaní pozemkov klame ľudí. Minister sa ohradil

Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru) vedome klame a zavádza ľudí, keď sa pokúša vysvetľovať spôsob, akým firma jeho manželky nadobudla pozemky v Špačinciach pri Trnave. Na tlačovej konferencii to vyhlásil líder OĽaNO Igor Matovič s tým, že Drucker je evidentne usvedčený z korupcie. Minister sa voči tvrdeniam Igora Matoviča ohradil s tým, že sa necíti byť v konflikte záujmov. Tomáš Drucker zároveň oznámil, že vo štvrtok alebo v piatok oznámi, ako bude ďalej postupovať v prípade policajného prezidenta Tibora Gašpara.

10.04.2018 14:26 , aktualizované: 17:23
debata (205)

Minister vnútra Tomáš Drucker sa ohradil voči slovám Igora Matoviča o kúpe pozemkov. Podľa Druckera ich firma jeho ženy kúpila za trhovú cenu. Minister sa necíti byť v konflikte záujmov a poprel, že by favorizoval firmu REMPO a ľudí, ktorí v nej figurovali. Povedal, že Manželia Dvoreckí sú mu síce známi, no s otcom Dvoreckého sa nepozná a Dušan Dvorecký mladší podľa neho vo firme REMPO nepracuje.

„Je to nielen nekorektné, ale najmä škodlivé pre Slovensko a našu spoločnosť. On je možno spokojný a usmieva sa, ale nemyslím si, že robí Slovensko slušnejším. On neodhaľuje špinu, ale on ju vytvára,“ povedal na adresu Matoviča Drucker. Podľa ministra šéf OĽaNO používa tieto metódy ako spôsob svojho politického prežívania. „Možno aj s cieľom vlastnej ochrany. Niekedy zo seba robí obeť, aby, keď na neho niekto zaútočí, mohol povedať, že je to preto, lebo odhaľuje špinu,“ myslí si Drucker.

Drucker hovorí o absurdných vyjadreniach

Matovičove vyjadrenia, že jeho manželka získala pozemky príliš lacno, označil minister za absurdné. „Absolútne rezolútne to odmietam. Uvedomujem si, že som verejne činná osoba a kontrola toho, či som ja alebo moji príbuzní nadobudli nejaký majetok, je zvýšená. Myslím si však, že svoje peniaze mám právo investovať,“ povedal.

Podľa jeho slov to, čo sa v kauze účelovo podsúva, sú ceny daných pozemkov. „Je rozdiel, či ide o ornú pôdu určenú na poľnohospodárske účely, alebo je v územnom pláne určená na výstavbu. Je rozdiel, či má inžinierske siete alebo nie. Od toho sa odvíja aj cena,“ upozornil.

Minister ešte v pondelok (9.4.) vysvetľoval, že spoločnosť jeho manželky Logaro, s.r.o., nadobudla pozemky v Špačinciach koncom roka 2016 za cenu 8,94 eura za štvorcový meter bez DPH. „V priebehu roka 2017 sa na týchto pozemkoch v celom území realizovali developerské práce. V procese ich realizácie o toto územie prejavila záujem iná developerska spoločnosť za kúpnu cenu 37 eur za štvorcový meter bez DPH. Celé územie, vrátane pozemkov vlastnených spoločnosťou Logaro, bolo odpredané na konci roka 2017,“ vysvetľoval Drucker.

Matovič však upozornil, že ak by spoločnosť Logaro mala náklady s budovaním inžinierskych sietí, musela by to mať v účtovnej závierke, ale nič také tam nie je. „Ak to v závierke nie je, porušili zákon. Alebo bolo platené keš. Alebo kto potom zaplatil tie siete?“ pýtal sa Matovič.

Na otázku, prečo v účtovej závierke firmy Logaro, ktorá patrí jeho manželke, nie sú náklady na budovanie inžinierskych sietí, Drucker odpovedal, že siete sú priebežne platené. „Je uzatvorená zmluva z roku 2016. Vzhľadom na to, že ku koncu roka 2017 prišiel kupec, ktorý ponúkol cenu, tak sa dohodlo, že momentom prevodu vlastníckeho práva budú všetky náklady uhradené,“ konštatoval.

Zároveň poukázal na to, že Logaro, ktorá tieto pozemky vlastnila rok, na nich následným predajom zarobila viac ako štvrť milióna eur. „Nemali žiadne výdavky na inžinierske siete, teda rozdiel medzi 8,90 eura za štvorcový meter a 37 eur je čistý zisk. Pozemky v Špačinciach predali za 413.000 eur a kúpili ich za 100.000. Teda za jeden rok zarobili 313.000 eur. Toto je podnikanie našich sociálnych demokratov,“ povedal šéf Obyčajných.

Matovič však ani Druckerom deklarovanej sume 37 eur bez DPH neverí, zdá sa mu príliš nízka. Poukázal tu na vyjadrenie starostu Špačiniec Júliusa Zemka (Smer), podľa ktorého je tam cena za štvorcový meter 100 až 120 eur.

Igor Matovič spochybnil aj nákup ďalších pozemkov Druckerovcami v Trnave. Minister tu uviedol, že ide o ornú pôdu, ktorá je v súčasnosti poľnohospodársky užívaná, a na ktorej územný plán neumožňuje žiadnu výstavbu. „Tieto boli nadobudnuté za cenu 0,85 eura za štvorcový meter, čo je pre danú lokalitu a daný stav plochy cena trhovo obvyklá,“ povedal minister.

Líder OĽaNO však poukázal na účtovnú závierku Logaro, kde sa píše, že firma kupovala tieto pozemky za účelom výstavby. „Ak trvajú na tom, že tieto pozemky majú trhovú hodnotu len 90 centov za štvorcový meter, dávam im verejnú ponuku, že im dám 1,80 eura za štvorcový meter. Viem, že ich potom budeme vedieť predať minimálne za 40 eur za štvorcový meter. A o rozdelení zisku tri milióny eur, ktorý z toho budeme mať, nech potom rozhodnú ľudia,“ dodal Matovič.

Túto ponuku minister vnútra v utorok prijal, s tým, že zisk by podľa neho mal ísť na charitatívne účely v prospech detských pacientov.

Igor Matovič ešte v pondelok vyhlásil, že Drucker a jeho manželka získali pozemky pri Trnave a v samotnom meste za desatinu ich trhovej hodnoty. Ušetriť tak mali až 1,38 milióna eur, ktoré tak skončili v ich peňaženke. Druckera vyzval, aby zverejnil všetky dokumenty k tomu, ako pozemky nadobudol. Podľa Matoviča Drucker najskôr ako šéf Slovenskej pošty podpísal s firmou Rempo viaceré dodávateľské zmluvy.

Neskôr mala jeho manželka získať od spoločnosti s rovnakými majiteľmi, ako má Rempo, pozemky pod cenu v Špačinciach a v Trnave. Šéf OĽaNO sa preto pýtal, či išlo o úplatok za to, že bol Drucker tak veľmi štedrý a zatajoval zmluvy s firmou Rempo. „Tento prípad má všetky znaky toho, že najskôr sa kamarátovi dohadzujú zákazky a ten si následne vyberá späť výhody. Druckerovci nezaplatili ani desať percent hodnoty týchto pozemkov,“ dodal Matovič.

Drucker Matovičove tvrdenia rezolútne odmietol a označil ich za vykonštruované obvinenia. Vyhlásil tiež, že podnikanie jeho ženy je postavené rýdzo na trhových princípoch. Drucker zároveň uistil, že jej podnikanie nie je v žiadnom prípade nijako spojiteľné s jeho pôsobením v akejkoľvek verejnej funkcii.

Ohradilo sa Mlynské pole aj Rempo

Tvrdenia šéfa OĽaNO Igora Matoviča sú zavádzajúce a majú len vyvolať senzáciu, uviedol to Dušan Dvorecký, konateľ spoločnosti Mlynské pole, ktorá Lucii Druckerovej dané pozemky predala.

„Spoločnosť Mlynské pole, s.r.o., nadobudla pozemok v obci Špačince ako ornú pôdu v priebehu roku 2014. V roku 2016, t.j. po necelých dvoch rokoch prípravných prác spojených s územnými rozhodnutiami na vybudovanie sietí na pozemku, predala naša spoločnosť po dohode zmluvných strán časť pozemkov spoločnosti Logaro, s.r.o., za cenu 10,73 eura s DPH za štvorcový meter. Táto cena bola adekvátna k stavu pozemku v danom čase, t.z. pozemok s územným rozhodnutím, ale ako orná pôda, bez sietí, bez komunikácií, chodníkov a žiadnej infraštruktúry, čo je v absolútnom rozpore s tvrdením poslanca Matoviča o stave pozemku, v ktorom sa v čase predaja nachádzal,“ uviedol Dvorecký s tým, že jeho firma plánovala cenu za tento pozemok na úrovni 92 eur za štvorcový meter.

Ohradila sa aj firma Rempo. Matovičove slová označili majitelia a konatelia Klára Dvorecká a Stanislav Baláž za ‚vyfabulované konštrukcie‘. „Rempo je renomovaná, fungujúca spoločnosť, pôsobiaca na trhu desiatky rokov a voči vyfabulovaným konštrukciám a prepojeniam pána Igora Matoviča, ktoré prezentoval na dnešnej tlačovej konferencii, sa spoločnosť ostro ohradzuje a podnikne všetky právne kroky v danej veci,“ uviedli.

Matovič kúpi pozemky

Matovič v reakcii potvrdil, že pozemky v Trnave odkúpi. „Som rád, že to minister zobral z kratšej cesty a rozhodol sa týchto pozemkov vzdať. Samozrejme, moja ponuka, že odkúpim obe parcely v celkovej výmere 78.413 m2 za dvojnásobnú cenu platí a zisk, ktorý následne predajom získame, rozdelíme medzi ľudí verejným hlasovaním,“ uistil.

Matovičovi sa však nepozdáva, že Drucker popiera konflikt záujmov. „Minister sa aj dnes snaží ľudí zmiasť, že nebol v žiadnom konflikte záujmov pri kúpe pozemkov, lebo ich kupoval od Dušana Dvoreckého ml. V skutočnosti však platí, že majiteľkou aj firmy Rempo, aj firmy Mlynské pole, je matka Dušana Dvoreckého Klára Dvorecká, čiže ide o ukážkový konflikt záujmov, keďže firme Rempo dohodil zákazky za milióny eur ako šéf pošty,“ dodal Matovič.

SaS chce odvolávať Druckera

Pokiaľ minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru) nevysvetlí vážne pochybnosti v súvislosti s pozemkami, ktoré so svojou manželkou nadobudol v Trnave a okolí, strana SaS je pripravená iniciovať otázku jeho dôveryhodnosti a zotrvania na ministerskom poste na mimoriadnej schôdzi parlamentu.

Podľa liberálov je Drucker naivný, ak sa domnieva, že podozrenia z korupcie môže odbiť slovami, že podnikanie jeho manželky je postavené rýdzo na trhových princípoch a v žiadnom prípade nie je spojiteľné s jeho pôsobením v akejkoľvek verejnej funkcii". Presvedčení sú o tom zástupcovia SaS, podľa ktorých by mal Drucker predstúpiť pred médiá so všetkými dokladmi a zodpovedať im všetky otázky. „Ak pochybnosti nevysvetlí, musí zo svojej funkcie odísť,“ zdôraznili zástupcovia najsilnejšej opozičnej strany.

205 debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #Tomáš Drucker #Druckerove kauzy