Lajčák: Zahraničná politika nikdy nebola taká turbulentná ako v súčasnosti

Zahraničná politika nebola nikdy taká turbulentná, ako je teraz, a preto je potrebné hovoriť o veciach otvorene i kriticky. Uviedol to minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák pri príležitosti Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky SR za rok 2017 v Bratislave.

11.04.2018 10:21
Lajčák, Pellegrini, politika, Hodnotiaca, Foto: ,
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák na Hodnotiacej konferencii slovenskej zahraničnej politiky za rok 2017 v Bratislave.
debata (4)

Zdôraznil, že konferencia nesie názov hodnotiaca nielen preto, aby sme sa obzerali dozadu, ale aby sa Slovensko vedelo pripraviť do budúcnosti. „Hodnotíme hlavne preto, aby sme sa dokázali pripraviť na náročné obdobie. Viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme hovoriť realisticky, otvorene aj kriticky, keďže zahraničná politika nebola nikdy taká turbulentná,“ povedal Lajčák. „Svet nikdy nebol taký plný paradoxov ako dnes,“ doplnil.

Pripomenul tiež, že na jednej strane počet konfliktov vo svete klesá, na druhej strane však už siedmy rok sledujeme jeden z najhorších konfliktov v Sýrii. „Obliehanie Aleppa alebo východnej Ghúty trvá dlhšie než obliehanie Leningradu či Sarajeva,“ uviedol.

Upozornil tiež, že svet je v súčasnosti najbohatší v histórii, ale stále „mnoho ľudí žije pod hranicou chudoby“.

Na 18. ročníku konferencie sa na paneli s názvom 25 rokov zahraničnej politiky SR zúčastnia aj bývalý minister medzinárodných vzťahov SR Pavol Demeš, bývalí ministri zahraničných vecí SR Pavol Hamžík a Eduard Kukan. Na konferencii sa bude hovoriť aj o prioritách slovenskej zahraničnej a európskej politiky či nástrojoch a komunikácii slovenskej zahraničnej a európskej politiky.

NATO nemá alternatívu, mieni Pellegrini

Základným životným priestorom pre Slovenskú republiku ostáva Európska únia. Debata o budúcnosti EÚ je diskusiou o nás samých. Na 18. ročníku Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky SR za rok 2017 to vyhlásil premiér Peter Pellegrini (Smer) s tým, že NATO vnímame ako základný pilier našej bezpečnosti, ktorý zvyšuje svoj význam a nemá alternatívu.

Pellegrini zdôraznil, že zahraničná a európska politika sú dôležité súčasti nášho života. „Vláda, ktorá nedávno vznikla, je vládou, ktorá chce pokračovať. A platí to aj pre oblasť zahraničnej politiky,“ uviedol.

Podľa premiéra zahraničná politika SR vlani odrážala zmeny vo svete. „Ako mladý, dynamický a zodpovedný štát sme sa snažili konať iniciatívne, myslieť strategicky, reagovať pohotovo a komunikovať zrozumiteľne,“ myslí si.

Boj proti dvojakej kvalite potravín

Za jednu z najvážnejších priorít minulého roka označil nelegálnu migráciu. „Slovensko presadzovalo najmä posilnenie vonkajších hraníc na úkor povinných kvót,“ pripomenul Pellegrini. Za úspech považuje náš boj proti dvojakej kvalite potravín, ale aj zvolenie slovenského ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru) za predsedu Valného zhromaždenia OSN. „Je to obrovský úspech. Miroslav Lajčák je skvelým reprezentantom Slovenska v zahraničí,“ odkázal.

Pellegrini si želá, aby rok 2018 bol rokom optimizmu a zdravého rozumu. „Globalizácia, s ktorou sme konfrontovaní, nie je proces, ktorý si niekto vymyslel a riadi ho zo zákulisia. Globalizácia je trend,“ upozornil. Pellegrini tiež zdôraznil, že Slovensko by malo svoju zahraničnú politiku robiť na štyri svetové strany a ostať verné hodnotám a ideálom, ktoré z nás robia Európanov.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Lajčák #konferencia #Peter Pellegrini
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy