Matečná sa s farmármi napokon nestretne

11.04.2018 15:10
matečná
Podľa ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej až vyšetrovanie polície ukáže, kto môže za prideľovanie sporných poľnohospodárskych dotácií. Autor: ,

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná sa s farmármi v Košiciach napokon nestretne. Ako informoval odbor komunikácie a marketingu ministerstva, rozhodli sa tak na základe medializovaných informácií, že niektoré združenia farmárov navrhujú iný termín stretnutia s predstaviteľmi štátu. Pôvodne sa mali stretnúť vo štvrtok 12. apríla.

Regionálni farmári sa v utorok stretli v Haniske pri Košiciach. Navrhli, aby sa ministerstvom ponúkané štvrtkové stretnutie presunulo na 24. – 26. apríla v priestoroch obecného úradu v obci Haniska pri Košiciach.

Farmári sa zhodli na tom, že ponuku ministerky pôdohospodárstva vnímajú tak, že konala na pokyn premiéra Petra Pellegriniho. Oceňujú a vážia si, že sa premiér osobne zasadil za riešenie ich problémov a chcú veriť, že to myslí úprimne. V piatok minulý týždeň, keď premiér Pellegrini vyzýval farmárov k tomu, aby sa stretli s ministerkou pôdohospodárstva, spomínal, že má ísť o veľké stretnutie. V pondelok však z ministerstva pôdohospodárstva prišlo pozvanie len pre úzku skupinu, konkrétne pre štyroch farmárov.

Celoslovenský problém

Zároveň ministerka pôdohospodárstva počas uplynulého víkendu v médiách prezentovala informácie, ktoré farmárov znepokojili a zneistili ich vo viere, že dostali od premiéra férovú ponuku, ktorá má skutočne ambíciu riešiť ich problémy.

„Naše problémy, ktoré sme prezentovali v médiách a na verejných zhromaždeniach a protestoch, sa netýkajú jednotlivcov, ale veľkého množstva súkromne hospodáriacich roľníkov. Ide o celoslovenský, nielen lokálny problém, ktorý chceme riešiť spoločne. Preto nemôžeme súhlasiť s tým, aby sa na rokovaní s kompetentnými zúčastnila len ministerstvom navrhnutá úzka skupina farmárov,“ uviedol Jaroslav Jánoš, jeden zo spoluorganizátorov minulotýždňového košického protestu farmárov.

Farmári vytýčia hlavné okruhy tém

Preto sa farmári zhodli na tom, že na rokovaní so zástupcami štátu sa musí zúčastniť väčšia, reprezentatívna vzorka ich zástupcov, ktorá komplexne bude prezentovať problémy, ktoré trápia ich a slovenské poľnohospodárstvo. Patrik Magdoško z Občianskej iniciatívy Zemplína považuje za dehonestáciu práv farmárov, ktorí boli poškodení na poliach, aby neboli prítomní na stretnutí s ministerkou Matečnou. Takisto požaduje, aby na budúcom stretnutí boli prítomní aj zástupcovia médií.

Farmári zároveň vytýčia hlavné okruhy tém, ktoré chcú so zástupcami štátu otvoriť. Sú pripravení stretnúť sa 24. – 26. apríla na obecnom úrade v Haniske, ale tak, ako to bolo prezentované premiérom Pellegrinim, že pôjde o "veľké stretnutie“. Ministerku pôdohospodárstva pozývajú na spoločné stretnutie, ktoré sa môže uskutočniť kdekoľvek.

Ministerstvo nekonkretizovalo, či ponuku farmárov na náhradný termín prijme.

#poľnohospodári #Gabriela Matečná #agrodotácie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Orchidea  ružová  na vysoko

Orchidea ružová na vysoko

36,99
Perla farebné ruže a tulipány

Perla farebné ruže a tulipány

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk