Pri prideľovaní agrodotácií sa vyplavuje podľa SaS na povrch čoraz viac špiny

SaS predstavila niektoré riešenia pre pôdohospodárstvo.

13.04.2018 13:09
Richard Sulík Foto: ,
Richard Sulík
debata (8)

Pri prideľovaní agrodotácií sa vyplavuje na povrch čoraz viac špiny. Zodpovedná za to je podľa SaS ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) ako bývalá šéfka Slovenského pozemkového fondu (SPF), pričom prípady, keď boli farmári okradnutí o pôdu, sa objavujú dennodenne. Uviedol to v piatok na tlačovej konferencii v Bratislave predseda SaS Richard Sulík a tímlíderka strany pre pôdohospodárstva Jarmila Halgašová.

Halgašová priblížila prípad nemenovaného roľníka, ktorý na Kysuciach vlastní a má v prenájme pôdu, na ktorú si však podal žiadosť o dotácie aj jeho sused. Ten ich získal, pričom Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) neskúmala jeho právny titul k pôde, skonštatovala s tým, že takýchto prípadov je podľa nej veľa.

Ďalším problémom je podľa SaS prideľovanie neoprávnených dotácií na vybetónované či neudržiavané plochy, pričom podľa odborníka mohli byť už dávnejšie zavedené podrobnejšie ortofotomapy. „Ďalší spôsob je predaj pôdy našim ľuďom, agrošľachte, za znalecké posudky zo SPF,“ zdôraznila, pričom dodala, že SPF prenajíma pôdu za 30 eur a následne podnikateľ poberá dotácie v priemernej cene 240 eur za hektár. Poukázala aj na znižovanie výmery pozemkov počas tvorby registra obnovenej evidencie pôdy. „Ak na liste vlastníctva je výmera väčšia ako je v katastri, tak vám na katastri tento list vlastníctva upravia, v opačnom prípade neupravia,“ doplnila.

Zároveň sa spýtala, aké zámery má ministerka s náhradnými pozemkami prevažne na južnom Slovensku. „Vyzývame pani ministerku Matečnú, aby zverejnila, koľko z tejto pôdy sa dostalo do správy SPF, pretože je veľký predpoklad, že aj s touto pôdou sa bude v budúcnosti kšeftovať,“ skonštatovala Halgašová. Ministerku tiež vyzvala na zverejnenie kritérií výberu území, metodiku a formy úprav v projekte pozemkových úprav v hodnote 460 miliónov eur.

Ďalej ako problém uviedla, že generálna prokuratúra (GP) podľa nej nechce konať vo vzťahu k PPA. „Keď Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) vo svojej správe uviedol, aké závažné nedostatky má PPA a v závere správy uviedla, že dá podnet na GP, GP nekoná,“ poznamenala.

SaS predstavila niektoré riešenia pre pôdohospodárstvo. Jedným z nich je zriadenie centrálneho registra žiadostí o nájom pôdy v SPF. „Rovnako žiada (SaS – pozn. TASR) s okamžitou platnosťou zriadiť centrálny register žiadostí o priame platby v PPA s uvedením právneho titulu k pôde, to znamená, musí byť priložený list vlastníctva alebo nájomná zmluva a bez predloženia takéhoto dokladu žiadateľ nemôže dostať dotáciu,“ ozrejmila Halgašová. Strana tiež žiada prehodnotiť všetky zákony upravujúce vlastnícke práva k pozemkom vrátane zákona č. 504 o nájme poľnohospodárskych pozemkov. „Predpokladáme, že je v rozpore s ústavou, pretože popiera súkromné vlastníctvo,“ uzavrela.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #pôdohospodárstvo #SPF #Gabriela Matečná #strana SaS