Zásah v Sýrii vníma Slovensko ako snahu zamedziť používanie chemických zbraní

Slovenská republika (SR) vníma cielený zásah spojencov na vojenskú infraštruktúru pod kontrolou sýrskej vlády ako snahu zamedziť ďalšiemu používaniu chemických zbraní proti civilistom v Sýrii.

14.04.2018 11:21 , aktualizované: 14:57
Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí Foto: ,
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
debata (214)

V reakcii na vojenský útok USA, Francúzska a Veľkej Británie v Sýrii to uviedlo slovenské Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Podľa rezortu diplomacie je nespochybniteľné, že v Sýrii došlo v uplynulých rokoch k opakovanému použitiu chemických zbraní proti civilnému obyvateľstvu, napriek tomu, že sýrska vláda už v roku 2013 na seba prevzala záväzky vyplývajúce z Dohovoru o zákaze chemických zbraní zlikvidovať svoje zásoby týchto zbraní, ako aj kapacity pre ich výrobu.

„Akékoľvek použitie chemických zbraní čo najostrejšie odsudzujeme a považujeme ho za neprípustné,“ tlmočil stanovisko SR hovorca rezortu diplomacie Peter Susko. „Opakovane pripomíname nevyhnutnosť intenzívneho diplomatického úsilia, ktorého cieľom musí byť nájsť riešenie sýrskeho konfliktu a ukončiť utrpenie nevinných ľudí,“ dodal.

Spojené štáty a ich spojenci – Británia a Francúzsko podnikli „presné“ útoky na ciele v Sýrii, ktoré sú spojené s tamojším programom chemických zbraní. Podľa agentúry AP to oznámil americký prezident Donald Trump. Údery označil za „priamy dôsledok“ neschopnosti Ruska zabrániť silám sýrskeho prezidenta Bašara Asada v používaní chemických zbraní.

SNS sa útok nepáči

Eskalácia napätia nikdy nič nepriniesla, útoku v Sýrii mali predchádzať diplomatické kroky. V sobotnej diskusnej relácii SRo Sobotné dialógy to uviedol poslanec NR SR za SNS Tibor Bernaťák. „Nepáči sa nám takýto postup, nie je to dobré,“ povedal.

Alojz Baránik (SaS) si však myslí, že chemické útoky, na ktoré spojenecký zásah reagoval, boli pomyselnou červenou čiarou. "V tejto situácii už nestačia iba reči, niečo sa musí urobiť,“ zdôraznil.

Pellegrini: Použitie chemických zbraní voči civilnému obyvateľstvu je neprípustné

Akékoľvek použitie chemických zbraní voči civilnému obyvateľstvu je neprípustné a za žiadnych okolností neakceptovateľné. Uvádza sa to v stanovisku predsedu vlády SR Petra Pellegriniho, ktoré TASR poskytol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

„Zásah spojencov v Sýrii vnímam preto predovšetkým ako výstrahu a snahu zamedziť ďalším takýmto útokom. Musíme však vyvinúť všetko diplomatické úsilie, aby sme vždy mohli uprednostniť mierové riešenia konfliktov pred vojenskými,“ vyhlásil premiér Pellegrini.

Vývoj útoku na Sýriu

Spojené štáty a ich spojenci – Británia a Francúzsko podnikli „presné“ útoky na ciele v Sýrii, ktoré sú spojené s tamojším programom chemických zbraní. Podľa agentúry AP to oznámil americký prezident Donald Trump. Údery označil za „priamy dôsledok“ neschopnosti Ruska zabrániť silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada v používaní chemických zbraní.

Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová vyhlásila, že sobotná spoločná vojenská operácia s USA a Britániou proti Sýrii mala za cieľ tri lokality a Rusko bolo vopred informované. Uviedla, že útoky boli zamerané na „hlavné výskumné centrum“ sýrskeho programu chemických zbraní a na „dve dôležité výrobné lokality“.

Spojené kráľovstvo je presvedčené, že sobotňajšie letecké a raketové útoky Británie, Spojených štátov a Francúzska na podozrivé chemické zariadenia v Sýrii boli úspešné. Vyhlásila to britská premiérka Theresa Mayová. Podľa spravodajskej stanice BBC Mayová označila útoky na Sýriu za „správne a legálne“.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová označila sobotné vzdušné útoky spojencov v Sýrii za „potrebné a nevyhnutné“. Informovala o tom agentúra DPA. Merkelová uviedla, že útoky, ktoré podnikli Spojené štáty, Francúzsko a Británia proti vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada, účinne preukázali „medzinárodné odsúdenie používania chemických zbraní a varovali sýrsku vládu pred ďalšími priestupkami“.

Ruský prezident Vladimir Putin odsúdil letecké a raketové útoky Spojených štátov a spojencov na území Sýrie a uviedol, že išlo o „agresívny čin“, ktorý zhorší humanitárnu krízu v Sýrii. V stanovisku, ktoré podľa agentúry AP zverejnil Kremeľ, ruský prezident vyhlásil, že vzhľadom na sobotné vzdušné útoky Spojených štátov, Británie a Francúzska Moskva vyzýva na zvolanie mimoriadneho stretnutia Bezpečnostnej rady OSN. Putin dodal, že útok mal „deštruktívny vplyv na celý systém medzinárodných vzťahov“.

214 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #ministerstvo zahraničných vecí #útok na Sýriu #Peter Susko