„Informoval som poľského premiéra, že vzhľadom na veľmi aktuálnu potrebu hovoriť o budúcom viacročnom finančnom rámci sa v rámci predsedníctva V4 rozhodneme zorganizovať takzvaný kohézny summit, alebo pozvať priateľov kohézie do Bratislavy, aby sme si o tom, ako má budúci rozpočet EÚ vyzerať, hovorili za rokovacím stolom na úrovni lídrov, a nie dozvedali sa to z článkov či uniknutých informácií, o ktorých nevieme dnes povedať, či sú pravdivé,“ vyhlásil Pellegrini.
Kohézna politika má podľa neho svoje opodstatnenie aj v roku 2020. „Každý Európan, bez ohľadu na to, kde sa narodí, má mať rovnaké podmienky,“ povedal slovenský premiér. Prostriedky z Európskej únie (EÚ) by mali podľa neho smerovať tam, kde ešte existujú regionálne rozdiely a kde nie je dobudovaná infraštruktúra. Pellegrini rešpektuje, že rozpočet EÚ po roku 2020 by mal byť iný, ako sme zvyknutí, ale mal by byť spravodlivý".
Morawiecki v tejto súvislosti pripomenul, že napriek tomu, že Poľsko a Slovensko sú už 14 rokov členmi EÚ, majú z ekonomického hľadiska ešte čo doháňať. Doplnil tiež, že obe krajiny majú na budúci rozpočet EÚ rovnaký názor.
Zmeny v delení eurofondov
Britský denník Financial Times začiatkom tohto týždňa upozornil, že v rámci reformy politiky súdržnosti existuje návrh na presun desiatok miliárd eur z fondov EÚ zo strednej a východnej Európy – z krajín ako Poľsko, Maďarsko a Česká republika – do krajín, ktoré zasiahla finančná kríza, ako sú Grécko a Španielsko.
Zmeny v prerozdeľovaní rozpočtu EÚ môžu po roku 2020 postihnúť členské krajiny zo strednej či východnej Európy, ktoré nebudú rešpektovať základné hodnoty EÚ, napísal denník s odvolaním sa na zdroje z Európskej komisie.
Nadštandardná úroveň
Obaja premiéri konštatovali, že slovensko-poľské vzťahy sú na nadštandardnej úrovni. Zároveň vyjadrili záujem o ich ďalšie zlepšovanie. „Teší nás, že Slovensko a Poľsko majú medzi sebou dobrú spoluprácu, ktorá sa prehlbuje“ vyhlásil Morawiecki. „Medzi Slovenskom a Poľskom nie sú žiadne otvorené otázky, ktoré by sme museli riešiť,“ dodal Pellegrini.
Premiéri sa taktiež zhodli na výborných vzťahoch v rámci formátu V4. Prisľúbili, že budú pracovať na ich ďalšom posilňovaní.
Pellegrini poľského premiéra aj s poľskou vládou pozval na Slovensko. Má v záujme pokračovať v spoločných rokovaniach vlád oboch krajín. Takéto rokovania podľa neho prispievajú k prehlbovaniu spolupráce.
Spolupráca v oblasti daňovej politiky
Morawiecki doplnil, že sa s Pellegrinim dohodli, že Slovensko a Poľsko budú spolupracovať v oblasti daňovej politiky. Podľa Pellegriniho budú spoločne pracovať na tom, aby spoločnosti, ktoré majú zisky na území Slovenska či Poľska, v týchto krajinách aj odvádzali dane.
Morawiecki upozornil, že v oboch krajinách pôsobí veľa spoločností, ktoré odvádzajú dane v daňových rajoch, a tým Poľsko i Slovensko ochudobňujú.
Pellegrini priblížil, že s poľským premiérom hovorili o daňovej politike aj v súvislosti s digitálnou ekonomikou. „Biznis sa deje v digitálnom prostredí, skoro bez žiadneho použitia reálnych peňazí, je teda ľahké digitálnym spôsobom kontrolovať, na ktorom území a od koho sú generované príslušné zisky a tržby,“ vysvetlil premiér. Potom je podľa neho „veľmi jednoduché docieliť a vynútiť, aby z tých tržieb a ziskov, ktoré sú generované v danej krajine, boli odvedené aj príslušné dane“.
Obaja premiéri sa zhodli na tom, že v Poľsku i na Slovensku pôsobí veľa spoločností, ktoré nielen na základe výhodnejších podmienok, ale aj kvôli pokynom svojich materských spoločností odvádzajú dane v zahraničí. Pellegrini uviedol, že o takomto konaní je potrebné hovoriť: „Treba si hovoriť, aké sú reálne toky, kde sa produkujú hodnoty a kde nakoniec benefity z tých hodnôt končia.“
„Privítali by sme, ako obaja premiéri, aby zisk, ktorý sa generuje v Poľsku a na Slovensku, tu aj zostal, bol zdanený. Z toho štát môže poskytovať lepšie služby a zase firmy ten zisk môžu použiť na reinvestície a zveľaďovanie podnikania tu,“ konštatoval Pellegrini.
Podľa Morawieckého je nevyhnutné, aby sa o tejto téme hovorilo aj na úrovni Európskej únie. O zdaňovaní je potrebné hovoriť aj v súvislosti s tvorbou budúceho rozpočtu EÚ, uzavrel Pellegrini.