V RTVS podľa vedenia nedochádza k udalostiam, ktoré majú vyvolávať znepokojenie

V RTVS nedochádza k žiadnym udalostiam, ktoré by mali vyvolávať znepokojenie verejnosti, novinárov ani zástupcov akademickej obce. Tvrdí to vedenie telerozhlasu, ktoré tak reaguje na kritiku po ukončení spolupráce so štyrmi externými pracovníkmi spravodajstva RTVS. Verejnoprávne médium deklaruje, že má legitímne zvoleného generálneho riaditeľa a menovaný manažment, ktorí pracujú v prospech všetkých koncesionárov verejnoprávnej inštitúcie.

02.05.2018 16:46
debata (16)

„Odchody a príchody zamestnancov, v minulosti v neporovnateľne masívnejšej podobe ako je tomu v súčasnosti v RTVS, sú prirodzeným dôsledkom nástupu každého nového manažmentu a v žiadnom prípade nie sú dôvodom na znepokojenie,“ uviedla hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

RTVS si podľa jej slov naďalej bude udržiavať svoju nezávislosť, verejnoprávnosť, bude zdrojom kvalitných, overených a dôveryhodných informácií. „Čomu napomôže aj vybudovanie tímu dátovej žurnalistiky, na ktorom sa začne pracovať,“ podotkla.

Súčasné vedenie RTVS deklaruje, že vždy považovalo slobodu slova a nezávislosť za kľúčové piliere fungovania verejnoprávneho média a že si váži princípy demokracie a pluralitu názorov. Od týchto atribútov sa podľa vedenia telerozhlasu odvíja pracovné nastavenie a diskusia s redaktormi spravodajstva RTVS.

Maximálne slobodná atmosféra

„Pracujú v maximálne slobodnej atmosfére, bez akýchkoľvek vonkajších alebo vnútorných zásahov a politických vplyvov do tvorby ich spravodajských príspevkov či výberu tém. V interných diskusiách sa zdôrazňuje, aby boli vyvážené, objektívne, nestranné a dôveryhodné, a aby ich tak vnímali aj naši diváci a poslucháči,“ povedala Rusnáková.

Vedenie spravodajstva RTVS v piatok (27.4.) prepustilo štyroch externých pracovníkov spravodajstva RTVS, keď im nepredĺžilo zmluvy. Rusnáková na margo toho skonštatovala, že viacerým redaktorom skončila dohoda o externej spolupráci a vedenie spravodajstva sa rozhodlo, že niektorým z nich ju k danému dňu nepredĺži. Dianiu v RTVS sa však chce venovať nezaradená poslankyňa Národnej rady (NR) SR Viera Dubačová, ktorá plánuje iniciovať mimoriadne rokovanie parlamentného výboru pre kultúru a médiá. Od generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka chce na ňom počuť vysvetlenie ukončenia spolupráce s viacerými externými redaktormi verejnoprávne­ho média.

So znepokojením vníma aktuálne dianie v RTVS aj Filozofická fakulta Univerzity Komenského (FiF UK) v Bratislave. Osud verejnoprávnej žurnalistiky jej totiž nie je ľahostajný, keďže fakulta vzdeláva budúcich novinárov vyše 60 rokov. „Sme presvedčení, že by bolo prospešné pokračovať v práci, ktorá urobila spravodajstvo RTVS najdôveryhodnejším na Slovensku,“ zdôrazňuje FiF UK vo svojom vyjadrení.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #výpovede
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy