Fico plánuje ústavne zakotviť hranicu odchodu do dôchodku na najviac 65 rokov

Šéf strany Smer a bývalý premiér Robert Fico predkladá na júnové rokovanie vlády SR návrh na ústavné zastropovanie veku odchodu do dôchodku.

04.05.2018 11:16 , aktualizované: 12:04
debata (259)

Fico po dohode do Sociálnou poisťovňou, rezortom financií a ministerstvom práce a sociálnych vecí predloží tento návrh v lete. Fico pripustil viacero variantov v tejto téme so zvýhodneniami napríklad pre matky.

„Musíme v ústave SR zakotviť hranicu, ktorá nebude vyššia ako 65 rokov,“ uviedol Fico a dodal, že sa mu pozdáva aj návrh odborárov, ktorí navrhujú tento vek na hranici 64 rokov.

Fico dodal, že na rokovanie vlády plánuje predložiť tri varianty – prvý je 65 rokov rovnako pre ženy a aj pre mužov, druhým je 64 rokov celoplošne a tretí je 65 rokov pre mužov a 63 rokov pre ženy.

Bude potrebovať opozíciu

Smer však bude okrem koaličných poslancov potrebovať aj hlasy opozície. „Najvýznamnejším argumentom, ktorý môže presviedčať poslancov, je závažnosť témy. Je správne, že táto diskusia sa prenesie na pôdu parlamentu. Dajme priestor všetkým, ktorí majú záujem, vytvorme k tomu aj odborné zázemie. Poslanci sa musia zamyslieť nad tým, že kedy chcú, aby ľudia išli do dôchodku,“ poznamenal Fico.

Šéf Smeru nechce zastropovanie dôchodkového veku pretláčať cez obyčajný zákon, pretože by to podľa neho vnášalo nestabilitu do dôchodkového systému. Fico zároveň pripustil, že hľadanie nadpolovičnej väčšiny na podporu tohto návrhu bude náročné.

Fico o téme ústavného zákona debatoval aj s ministrom financií Petrom Kažimírom, šéfom strany Most-Híd Bélom Bugárom, premiérom Petrom Pellegrinim. Večer o tom plánuje diskutovať aj so šéfom SNS Andrejom Dankom.

„Ide o velmi citlivú tému,“ uviedol expremiér. „Nemôžeme nechať ľudi robiť až do smrti. Musíme hovoriť o zakotvení veku odchodu do dôchodku v ústave,“ dodal Fico.

Fico: Dopady by sa dali zvládnuť

Zároveň vyčíslil, že ak by sa zastropoval vek napríklad na 65 rokov, tak by finančné vplyvy do roku 2070 mohli byť na úrovni 70 miliárd eur. „Nechcem sa s niekým hádať, že to bude alebo nebude mať dopady. Jasné, že to bude mať dopady. Rastie ale výkonnosť ekonomiky, máme menej nezamestnaných, platia sa odvody, toto všetko vytvára priestor na zvládnutie tohto procesu.“

„Dopady do budúcnosti nie sú také, že by sa nedali zvládnuť,“ poznamenal Fico s tým, že „jemu sa páči aj návrh odborárov“, ktorí hovoria o veku 64 rokov. „Nikto nejde zvyšovať vek odchodu do dôchodku, ale chceme, aby postupný nárast bol v určitom okamihu zastropovaný ústavným zákonom,“ doplnil Fico.

„Pre mňa to nie je politická téma, ale ľudská. Jednoducho nemôžem dopustiť, aby 71-ročný človek pracoval za sústruhom 12 hodín a v noci,“ uviedol šéf Smeru.

© Autorské práva vyhradené

259 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #Dôchodcovia #odchod do dôchodku #dôchodkový strop