Video Vietnamcov na bratislavskom letisku? Už nie je, tvrdí Saková

Vietnamská delegácia spájaná s kauzou únosu ich občana Trinh Xuan Thanha z Nemecka do vlasti prešla na bratislavskom letisku riadnou hraničnou kontrolou, teda stotožnením cestujúcich s ich cestovným dokladom. Videozáznam z toho však už nie je.

10.05.2018 15:24, aktualizované: 16:35
debata (67)

Na pôde Národnej rady SR to uviedla ministerka vnútra Denisa Saková (Smer). O kauzu údajného únosu vietnamského občana sa zaujímal opozičný poslanec Martin Klus (SaS).

Liberál chcel vedieť, či existuje kamerový záznam danej delegácie na našom letisku. „V priestoroch, kde sa vykonáva hraničná kontrola, sú umiestnené kamery. Ale ministerstvo vnútra záznam uchováva 30 dní a letisko 14 dní. V súčasnosti už teda neexistuje,“ uviedla Saková.

Klus sa tiež pýtal, či je možné dohľadať prechod tohto občana schengenskou hranicou. "Všetky kontroly osôb sa riadia nariadením Európskej komisie. V súčasnosti neexistuje žiadny schengenský informačný systém, ktorý by zaznamenával prekročenia hranice osobami.

Záznam s jeho menom nenašli

Zaznamenávanie sa deje len manuálne pečiatkami do pasov, ale len príslušníkom tretích krajín," upozornila ministerka. Saková však doplnila, že preverením tejto osoby cez náš slovenský informačný systém sa nenašiel žiaden záznam o človeku s takýmto menom, ktorý by prekročil našu schengenskú hranicu.

Premiér Peter Pellegrini (Smer) už skôr odmietol, že by sa Slovensko akýmkoľvek spôsobom podieľalo na prevoze vietnamského občana uneseného z Nemecka. SR totiž ešte v lete 2017 zapožičala Vietnamcom na let do Moskvy vládny špeciál. „Za slovenskú stranu ako predseda vlády odmietam, že by sa Slovensko akýmkoľvek spôsobom podieľalo na nejakom prevoze uneseného vietnamského občana,“ deklaroval.

Kauzu otvorili Nemci

Únos vietnamského podnikateľa a niekdajšieho straníckeho funkcionára Trinh Xuan Thanha, ktorého ľudový súd v Hanoji uznal v dvoch samostatných procesoch za vinného z korupcie a zlého hospodárenia, odmietla aj vietnamská strana. Tá tvrdí, že sa do vlasti z Nemecka vrátil dobrovoľne. Nemecká vláda je však presvedčená, že bývalý generálny riaditeľ štátnej stavebnej spoločnosti PetroVietnam Construction, dcérskej firmy ropného a plynárenského gigantu PetroVietnam, bol v júli 2017 odvedený z Berlína proti svojej vôli.

Celú kauzu nedávno znovu otvorili nemecké médiá, ktoré ju spájajú aj s návštevou generála To Lama na Slovensku, keďže niektorí podozriví sa mohli objaviť v jeho prítomnosti v Slovenskej republike len tri dni po údajnom únose Thanha z Berlína.

Opozícia chce mimoriadny výbor

Kauzou údajného zavlečenia vietnamského podnikateľa do vlasti by sa mal zaoberať mimoriadny Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť. Jeho zasadnutie iniciovali opoziční poslanci. Chcú, aby im ministerka vnútra Denisa Saková (Smer) podala informácie k zapožičaniu vládneho lietadla delegácii Vietnamskej socialistickej republiky v roku 2017.

Podľa Gábora Grendela (OĽaNO) ministerstvo vnútra už niekoľko týždňov zahmlieva o únose Vietnamca pomocou slovenského vládneho špeciálu. „Môže ministerka Saková vylúčiť, že bol unesený občan na palube slovenského lietadla? Predložila vietnamská strana akýkoľvek dôkaz, že sa Trinh Xuan Thanh dostal do vlasti inak, ako zneužitím našej letky?“ pýta sa Grendel.

Práve tento poslanec sa v stredu (9.5.) pokúsil na program aktuálnej schôdze zaradiť bod, pri ktorom by poslanci o tejto medzinárodnej kauze mohli diskutovať. Koalícia však jeho návrh zablokovala.

„Pokúsime sa teda rovnaké otázky položiť ministerke Sakovej na výbore pre obranu a bezpečnosť. Do podateľne sme podali žiadosť o jeho zvolanie. Ak nás aj tam zablokujú, bude to nespochybniteľný dôkaz, že chce koalícia túto kauzu ututlať,“ uzavrel Grendel.

67 debata chyba
Viac na túto tému: #Denisa Saková #kauza uneseného Vietnamca
Flowers