Hrnko: Neverím, že únos Vietnamca prebehol v súčinnosti s našimi orgánmi

12.05.2018 12:45

Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS) neverí, že vlaňajšie zavlečenie vietnamského občana do vlasti sa mohlo udiať v súčinnosti so slovenskými štátnymi orgánmi. Povedal to s tým, že si chce počkať na podrobné vysvetlenie ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer). Tá bude o kauze referovať na mimoriadnom rokovaní výboru, ktorý Hrnko na základe iniciatívy opozície zvolal na utorkové (15.5.) poludnie.

„Ministerka vnútra je o termíne zasadnutia výboru informovaná a príde. Očakávam čo najjasnejšie a najdôslednejšie vysvetlenie. Ja neverím, že sa to stalo v súčinnosti so slovenskými orgánmi. To by bolo už za hranicami toho, čo je u nás možné. Verím, že s tým nič aktívne nemáme. Ale je možné, že sme mohli byť zneužití,“ dodal Hrnko.

Opozícia chce, aby Saková na výbore podala informácie k zapožičaniu vládneho lietadla delegácii Vietnamskej socialistickej republiky v roku 2017. Podľa Gábora Grendela (OĽaNO) ministerstvo vnútra už niekoľko týždňov zahmlieva o únose Vietnamca pomocou slovenského vládneho špeciálu.

Otázky opozície pre Sakovú

„Môže ministerka Saková vylúčiť, že bol unesený občan na palube slovenského lietadla? Predložila vietnamská strana akýkoľvek dôkaz, že sa Trinh Xuan Thanh dostal do vlasti inak, ako zneužitím našej letky?“ pýta sa Grendel. Práve tento poslanec sa ešte v stredu (9.5.) pokúsil na program aktuálnej schôdze zaradiť bod, pri ktorom by poslanci o tejto medzinárodnej kauze mohli diskutovať. Koalícia však jeho návrh zablokovala.

„Pokúsime sa teda rovnaké otázky položiť ministerke Sakovej na výbore pre obranu a bezpečnosť. Ak nás aj tam zablokujú, bude to nespochybniteľný dôkaz, že chce koalícia túto kauzu ututlať,“ uzavrel Grendel.

Saková počas štvrtkovej (10.5.) Hodiny otázok uviedla, že vietnamská delegácia spájaná s kauzou únosu ich občana Trinh Xuan Thanha z Nemecka do vlasti prešla na bratislavskom letisku riadnou hraničnou kontrolou, teda stotožnením cestujúcich s ich cestovným dokladom. Videozáznam z toho však už nie je. O kauzu údajného únosu vietnamského občana sa zaujímal opozičný poslanec Martin Klus (SaS).

Klus sa zaujímal o kamerový záznam

Člen liberálov chcel vedieť, či existuje kamerový záznam danej delegácie na letisku. „V priestoroch, kde sa vykonáva hraničná kontrola, sú umiestnené kamery. Ale ministerstvo vnútra záznam uchováva 30 dní a letisko 14 dní. V súčasnosti už teda neexistuje,“ uviedla Saková.

Klus sa tiež pýtal, či je možné dohľadať prechod tohto občana schengenskou hranicou. „Všetky kontroly osôb sa riadia nariadením Európskej komisie. V súčasnosti neexistuje žiadny schengenský informačný systém, ktorý by zaznamenával prekročenia hranice osobami. Zaznamenávanie sa deje len manuálne pečiatkami do pasov, ale len príslušníkom tretích krajín,“ upozornila ministerka. Saková však doplnila, že preverením tejto osoby cez slovenský informačný systém sa nenašiel žiaden záznam o človeku s takýmto menom, ktorý by prekročil našu schengenskú hranicu.

#Martin Klus #kauza uneseného Vietnamca #Gábor Grendel #Denisa Saková #Anton Hrnko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Kytica Zimona 22

Kytica Zimona 22

18,99
Biely flower pot "S" žlté santíny a biele ruže

Biely flower pot "S" žlté santíny a biele ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk