Pellegrini reagoval na Čižnára: Systém v poľnohospodárstve je chorý? To sú príliš odvážne slová

Priestor na nekalé praktiky v slovenskom poľnohospodárstve sa "vytesňuje" a v súčasnosti sa nemôžu stať mnohé veci, ktoré sa stávali v minulosti. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) by mala byť symbolom pozitívnych zmien v rezorte. V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to povedal predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD).

19.05.2018 13:48 , aktualizované: 15:02
vláda 99. schôdza zasadnutie Pellegrini Foto: ,
Na snímke predseda vlády Peter Pellegrini počas rokovania vlády.
debata (140)

„Neberiem názor generálnemu prokurátorovi. Musíme sa pozrieť, akého dáta sú tie mnohé spisy, ktoré preveruje prokurátor a kedy došlo k zneužitiu systému alebo nespravodlivému konaniu,” reagoval Pellegrini na slová generálneho prokurátora, ktorý vyhlásil, že nastavený systém v poľnohospodárstve je "chorý“ a sú v ňom mechanizmy, ktoré malých farmárov „dusia“ a ničia.

Podľa premiéra mnohé veci, ktoré sa mohli diať v roku 2016, sa už vzhľadom na zmenu legislatívy a mnohé opatrenia už v 2018 stať nemôžu. „Generálne hovoriť, že systém je chorý a veci nefungujú, je príliš odvážne,” vyhlásil Pellegrini, podľa ktorého sa priestor na nekalé praktiky "vytesňuje“.

"Myslím si, že zodpovednosť za roky minulé, konanie alebo nekonanie v jednotlivých kauzách, má každý jeden ústredný orgán štátnej správy, ktorý tu je, pretože v reťazci nie sú len Slovenský pozemkový fond a Pôdohospodárska platobná agentúra. Je tu aj polícia, prokuratúra, ktorá dozoruje policajtov, a ak videla, že nekonajú, mala konať už dávno. A potom tu máme súdy, ktoré častokrát nerešpektujú ani vyšetrovanie polície, ani prokurátorov,” myslí si premiér.

Žiada dôkazy

Odmietol zhodnotiť podiel ministerky pôdohospodárstva Matečnej na diskutovaných problémoch v poľnohospodárstve a zdôraznil, že je nominantkou SNS, ktorá je za jej činnosť primárne zodpovedná. „Ak reálne zlyhala, treba predložiť dôkazy,“ povedal predseda vlády, ktorý v konaní ministerky nezaznamenal veci spochybňujúce jej kompetenciu viesť rezort.

„Pani ministerka by teraz mala byť symbolom zmien a pripraviť ďalšiu sadu vážnych opatrení, ktoré ukážu, že takéto konanie sa viac na Slovensku diať nebude,“ uzavrel Pellegrini s tým, že jej úlohou je vylepšiť systém a zvrátiť tendencie, ktoré v ňom v minulosti boli.

Policajný prezident bude známy čoskoro

Meno nového policajného prezidenta sa očakáva v najbližších dňoch, povedal Pellegrini. „Ministerka Denisa Saková (Smer) má voľnú ruku. Ten post je v jej zodpovednosti,“ povedal Pellegrini.

Dotkol sa aj zákona, ktorý upravuje nový spôsob ustanovenia policajného prezidenta do funkcie a momentálne sa nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní. „Samotný tento proces ovplyvňuje aj ponuku na výkon funkcie dočasného policajného prezidenta. Niektorí by radšej počkali a uchádzali sa až v riadnom výberovom konaní,“ vysvetlil Pellegrini.

Dodal, že pre neho je dôležité, aby bol na miesto policajného prezidenta vymenovaný človek, ktorý nebude vzbudzovať akékoľvek pochybnosti, že by polícia mohla konať „nejakým spôsobom politicky motivovane alebo pod tlakom nejakých skupín alebo vzťahov“.

„Asi sa začne súťaž“

Pellegrini tiež povedal, že berie na vedomie rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku nekandidovať v ďalších prezidentských voľbách. Až do ukončenia terajšieho mandátu od neho vo funkcii očakáva nadstranícky postoj. Privítal by, keby prezident vysvetlil financovanie svojej kampane v Národnej rade (NR) SR.

„Beriem na vedomie rozhodnutie pána prezidenta nekandidovať viac na túto pozíciu,“ povedal premiér, podľa ktorého tým Kiska uvoľnil priestor pre relevantné politické strany, ktoré dovtedy čakali na jeho rozhodnutie. „Teraz sa asi začne súťaž o to, kto postaví lepšieho kandidáta,“ myslí si Pellegrini s tým, že Smer chce podporiť dobrého kandidáta, ale vnútrostranícka debata o ňom ešte neprebehla.

Financovanie kampane

Ako predseda vlády chce sledovať ďalšie kroky súčasného prezidenta. „Chcem pripomenúť, že prezident je ešte stále do budúceho roka hlava štátu a mal by pôsobiť nadstranícky,“ uviedol premiér, ktorý bude rešpektovať, ak sa v ďalších parlamentných voľbách Kiska zapojí do politického súboja, na čo má čas po skončení mandátu. Vzhľadom na Kiskove názory prezentované tento týždeň v médiách má Pellegrini pocit, „akoby už prezident opustil prezidentský úrad a začal rozširovať rady politikov“.

V súvislosti s financovaním predchádzajúcej prezidentskej kampane si premiér myslí, že je to otázka, ktorá by mala zaujímať celú verejnosť. Pripomenul, že pri pochybnostiach o jeho byte išiel dobrovoľne na parlamentný výbor a ukázal všetky potrebné dokumenty, aby situáciu vysvetlil. ”Rovnakým spôsobom by mohol zareagovať aj pán prezident," tvrdí Pellegrini, podľa ktorého, ak sa chce Kiska v budúcnosti postaviť na čelo nejakej politickej strany alebo iným spôsobom pôsobiť v politike, mal by tieto záležitosti vysvetliť.

„Ja by som privítal, keby pán prezident, tak ako som ja išiel vysvetľovať pochybnosti o svojom bývaní, tieto pochybnosti vyvrátil nie tým, že jeho hovorca bude odkazovať dvojvetové reakcie bývalému premiérovi, ale keby pán prezident takisto prišiel do Národnej rady, zverejnil všetky dokumenty, verejne vysvetlil či bolo, alebo nebolo pochybené. Týmto by najlepšie zo seba zmyl závažné podozrenia, ktoré dnes na hlave štátu viaznu,“ uzavrel premiér.

O technike rozhodne vláda

O nákupe vojenskej techniky bude rozhodovať vláda SR, a nie ministerstvo obrany. Táto technika musí spĺňať najmodernejšie technické parametre, Slovensko ju musí získať za primeranú cenu a pôjde o techniku, ktorú vyžadujú spojenci v NATO, uviedol Pellegrini.

„Ak tieto tri parametre budú splnené, tak do toho pôjdeme,“ povedal Pellegrini. Pripomenul, že v nachádzajúcom období príde na Slovensku k najmasívnejšej obmene techniky armády SR od jej vzniku.

Výroba aj na Slovensku

Okrem transparentnosti, kompatibility s technikou NATO a primeranej ceny požaduje, aby časť obrnených vozidiel bola vyrábaná aj na Slovensku. K samotnej transparentnosti uviedol, že nákup bojovej techniky je špecifický a mnohé veci podliehajú utajeniu.

„Ja nebudem nič prikrývať, ja ako predseda vlády predložím na vládu materiál, aby vláda rozhodla o nákupe len vtedy, keď budem osobne stotožnený s tým, že Slovenská republika vynaloží prostriedky efektívne, účelne a presne na to, na čo ich vynaložiť v oblasti vyzbrojovania má,“ dodal Pellegrini.

Nemôže komentovať vyšetrovanie

Pellegrini si nedovolí odpovedať na otázku, či má prioritu vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, alebo ochrana novinára s možnosťou nedotknúť sa jeho mobilného telefónu.

„Nechcite odo mňa, aby ja som bol sudca medzi tým, čo je priorita – vyšetriť vraždu novinára, alebo taká ochrana novinára, ktorá má možnosť dokonca ani len nedotknúť sa mobilného telefónu novinárky, aj keby to mohlo ozrejmiť vraždu,“ povedal Pellegrini. Doplnil, že samotné vyšetrovanie komentovať nechce a nemôže.

Na zákonnosť dohliada prokurátor

„Ja ako predseda vlády nemám ani najmenší záujem vedieť, čo dotyčná pani v telefóne má alebo nemá,“ skonštatoval Pellegrini.

Podľa jeho slov nie je možné spochybňovať každé jedno rozhodnutie štátneho orgánu, ak nerozhodne spôsobom, ktorý sa páči určitej skupine ľudí. Dodal, že nad zákonnosťou vyšetrovania v tomto prípade dohliada špeciálny prokurátor.

140 debata chyba
Viac na túto tému: #armáda #výzbroj #Peter Pellegrini #vražda novinára Jána Kuciaka