Novinári by mali byť pri svojej práci viac chránení, súhlasí aj Laššáková

21.05.2018 13:41
Lubica, Lassakova, Ministerka kultúry Ľubica...
Ministerka kultúry Ľubica Laššáková. Autor: ,

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková sa so zástupcami vydavateľov a šéfredaktorov dohodla na vzniku pracovnej skupiny na prípravu nových zákonných pravidiel týkajúcich sa postavenia novinára

V najbližších týždňoch sa preto začne pracovať na potrebných legislatívnych zmenách v tejto oblasti. Vyplýva to z komuniké z rokovania ministerky kultúry Ľubice Laššákovej a zástupcov vydavateľov a šéfredaktorov. Rokovanie sa uskutočnilo v piatok 18. mája na pôde ministerstva kultúry v reakcii na minulotýždňové stanovisko Asociácie vydavateľov tlače a šéfredaktorov slovenských médií.

Predstavitelia médií kritizovali odobratie mobilného telefónu českej investigatívnej novinárke Pavle Holcovej. Bývalú spolupracovníčku zavraždeného investigatívneho reportéra portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a riaditeľku Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku Holcovú v utorok 15. mája vypočúvala v prípade vraždy Kuciaka Národná kriminálna agentúra a odobrali jej mobilný telefón vrátane SIM karty.

Novinárka však odmietla policajtom prezradiť heslá v obave o vyzradenie identity svojich zdrojov, ktoré novinár musí zo zákona chrániť. Predstavitelia MK SR a médií sa na piatkovom rokovaní "dohodli na potrebe doplnenia súčasných právnych noriem na posilnenie ochrany novinárov pri výkone ich práce a zároveň ich zodpovednosti za publikované informácie“, uvádza sa v spoločnom komuniké po rokovaní ministerky kultúry a zástupcov vydavateľov a šéfredaktorov.

Ako ďalej informovalo MK SR, vznikne pracovná skupina relevantných ministerstiev a zástupcov vydavateľov a šéfredaktorov. Pripraví návrh na legislatívne riešenie osobitného postavenia novinára z hľadiska ochrany zdroja, ale aj ochrany samotného novinára napríklad pred nedôvodným trestným stíhaním za ohováranie, či civilnými žalobami na ochranu osobnosti v súvislosti s výkonom jeho práce. Práca tejto skupiny sa začne v priebehu niekoľkých týždňov.

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer) vzala na stretnutí s predstaviteľmi médií na vedomie obavy Asociácie vydavateľov tlače, že "v prípade odobratia mobilného telefónu investigatívnej novinárke Pavle Holcovej by mohlo dôjsť k porušeniu princípov ochrany zdroja, ktoré sú zakotvené v tlačovom zákone a ktoré patria k základom novinárskej práce“, uvádza sa ďalej v spoločnom komuniké.

Obe strany budú pozorne sledovať ďalšie kroky orgánov činných v trestnom konaní a spolupracovať pri úprave súčasnej legislatívy a jej výklade. Zároveň sa ministerka a vydavatelia zhodli, že v súčasnosti chýba právne záväzné vymedzenie pojmu novinár a vzájomné prepojenie právnej regulácie médií a trestnoprávnej regulácie je nedostatočné.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#novinári #vražda novinára Jána Kuciaka #Ľubica Laššáková
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku