„Slobodníkov zať podnikal s aktuálne obžalovaným Ladislavom Bašternákom. Pellegrini to odmietol, lebo by to bol výsmech do tváre verejnosti. Vyjadril tým nedôveru ministerke Sakovej. Tá ani po týždňoch hľadania nevedela vybrať človeka, ktorý by nebol napojený na nejakú temnú postavu mafiánskej a oligarchickej scény,“ povedal Rajtár.
Opozičný poslanec napriek tomu tvrdí, že Pellegrini je slabý premiér, ktorý môže maximálne dodatočne zamietať návrhy.
„V polícii je dosť slušných ľudí a je tam dosť ľudí s autoritou. Určite sa nájdu aj takí, ktorí nie sú prepojení s Bašternákom. O pár dní sa skončí pôsobenie súčasného policajného prezidenta Tibora Gašpara, ale policajti nepoznajú meno jeho nástupcu. Koalícia tvrdí, že nemá alternatívu, ale skutočnosť je taká, že nevedia vládnuť,“ uzavrel Rajtár s tým, že aj preto sú najlepším riešením pre Slovensko predčasné voľby.
Je Slobodník vhodný?
Pellegrini ešte v piatok (25.5.) hovoril, že sa bude s ministerkou Sakovou rozprávať o tom, či je policajný pridelenec v Chorvátsku Marián Slobodník vhodnou osobou na post policajného prezidenta.
„Predseda vlády SR Peter Pellegrini sa ku kritériám, ktoré má spĺňať prezident Policajného zboru, vyjadril a informoval o nich aj ministerku vnútra Denisu Sakovú. Zároveň verejne nebude hodnotiť či komentovať jednotlivých uchádzačov o tento post,“ uviedla v pondelok premiérova hovorkyňa Beatrice Szabóová po medializovaných informáciách o stopke pre Slobodníka.
Policajné zmeny
Saková minulý týždeň oznámila, že zmeny vo vedení Policajného zboru budú rozsiahlejšie a nemajú sa týkať len osoby policajného prezidenta. Zároveň potvrdila, že z polície odchádza na vlastnú žiadosť policajný viceprezident Ľubomír Ábel.
Saková nevylúčila, že Slobodník je súčasťou finálnej trojky kandidátov, medzi ktorými sa rozhoduje. Kauzy, ktorým čelil v rokoch 2011 a 2012, Saková nevníma ako problém, pretože boli podľa nej vysvetlené.