Prokurátor podal návrh na väzbu pre 28-ročného Juraja H.

, , 03.06.2018 15:43, aktualizované: 16:20

Útočník, ktorý ubil na smrť Filipínca Henryho Acorda, je vo väzbe. Nie je vylúčené, že išlo o rasový motív. Počet trestných činov z nenávisti podľa policajných štatistík rastie.

Tragický incident sa odohral v sobotu 26. mája na Obchodnej ulici v centre Bratislavy. Podľa svedkov sa mal Henry John Serafica Acorda (36) zastať svojich dvoch kolegýň, ktoré mal obťažovať Juraj H. z Dunajskej Stredy.

Dvadsaťosemročný Juraj ho sotil, pričom Henry si pri páde prudko udrel hlavu a ostal nehybne ležať. Juraj ho mal potom niekoľkokrát kopnúť do hlavy. Zraneného muža v kritickom stave previezli do ružinovskej nemocnice, kde vo štvrtok podľahol krvácaniu do mozgu.

Juraja H. polícia krátko po incidente zadržala a obvinila. Aj keď vyšetrovateľ pre neho žiadal väzbu, okresný prokurátor sa s ním nestotožnil a muža vo štvrtok prepustil na slobodu, pretože podľa neho nebol dôvod predpokladať, že by pokračoval v trestnej činnosti. V rovnaký deň však Henry zomrel.

Prípad v piatok po zásahu Generálnej prokuratúry prevzal vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície krajského policajného riaditeľstva. Útočníka zaistili a obvinili zo zabitia.

„Po preštudovaní spisového materiálu došlo k prekvalifikovaniu tejto trestnej veci na zločin zabitia,“ uviedol hovorca bratislavskej krajskej polície Michal Szeiff. Útočník bol umiestnený do cely policajného zaistenia. V prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov. V sobotu bol tiež podaný návrh na jeho väzobné stíhanie, pre obavu z úteku a pokračovania v trestnej činnosti. Rozhodovať o ňom bude Okresný súd Bratislava I.

„Výhovorky, že štátna a mestská polícia nemajú ľudí a dostatočné právomoci, už viac neberiem,“ reagoval starosta mestskej časti Staré Mesto Radoslav Števčík s tým, že toto je dôsledok dlhodobého neriešenia problému verejného poriadku v hlavnom meste.

Avizoval preto, že bude hovoriť s okresným riaditeľom polície a požiada ho o posilnenie hliadok v centre Bratislavy.

Vlani bolo na Slovensku evidovaných 34 trestných činov z nenávisti a ich počet podľa štatistík Prezídia Policajného zboru narastá. V roku 2016 ich zaznamenali iba deväť. „V súčasnosti mapujeme situáciu a v prvom rade sme zameraní na vzdelávanie príslušníkov Policajného zboru, ako prípady trestných činov z nenávisti rozoznať v praxi,“ vysvetlila Dominika Ďuranová, tajomníčka výboru pre predchádzanie a elimináciu rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných foriem intolerancie z odboru prevencie kriminality kancelárie ministerky vnútra.

Vzdelávanie pod záštitou ministerstva spravodlivosti pokračuje aj v radoch prokurátorov a sudcov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#xenofóbia #útok na Filipínca #rasizmus #Bratislava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
169,99
Amore červené ruže Moet Chandon

Amore červené ruže Moet Chandon

29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk