Saková: Po smrti Filipínca posilníme v Bratislave bezpečnostné opatrenia

V uliciach Bratislavy budú počas leta posilnené policajné hliadky, rovnako bude v centre hlavného mesta pôsobiť počas hlavnej turistickej sezóny viac "operatívcov". O opatreniach informovala ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer) spolu s predstaviteľmi polície i hlavného mesta SR po pondelkovom rokovaní o posilnení bezpečnosti v uliciach metropoly. Schôdzka bola reakciou na incident z 26. mája, v dôsledku ktorého zomrel 36-ročný muž z Filipín.

04.06.2018 13:06 , aktualizované: 16:10
henry, filipínec Foto: ,
Pietne miesto na bratislavskej Obchodnej ulici, kde zomrel Filipínec Henry.
debata (136)

Saková na brífingu opätovne odsúdila agresívny čin a vyjadrila sústrasť príbuzným obete útoku. Ocenila i postup polície pri zásahu. „Postupovali správne a rýchlo, pri pomoci napadnutému i zadržaní toho, kto tento ohavný čin spáchal,“ uviedla Saková. Od prijatých opatrení očakáva, že posilnia pocit bezpečnosti obyvateľov i návštevníkov hlavného mesta.

Krajský policajný riaditeľ Csaba Faragó informoval, že sa v uliciach hlavného mesta zvýši počet peších, ale aj motorizovaných hliadok. Podľa jeho slov budú v centre pôsobiť i policajti, ktorých bežne nevidno, napríklad príslušníci jazdeckej polície či policajti so služobnými psami. „Nasadení majú byť i policajti z prezidiálnych útvarov, takisto bude zvýšený počet policajtov v operatívnej službe, ktorí budú pôsobiť na území hlavného mesta, s dôrazom na historické centrum,“ uviedol Faragó. Kroky štátnej polície podľa jeho slov zosúladili s postupom bratislavskej mestskej polície (MsP).

Šéf bratislavských mestských policajtov Ivan Lechner pripomenul, že s nástupom letnej sezóny je pravidelne posilnený výkon hliadkovej služby. „Využijeme všetky metódy, spôsoby a formy policajnej činnosti, teda pešie hliadky, moto- a cyklohliadky, jazdeckú políciu i hliadky so služobnými psami,“ uviedol o opatreniach náčelník bratislavskej MsP.

Primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal zdôraznil, že Bratislava musí ostať tolerantným a bezpečným mestom. „Nesmieme dopustiť, aby obyvatelia či návštevníci sa báli chodiť von, aby niekto ohrozoval ducha tolerancie, na ktorom stojí toto mesto,“ uviedol Nesrovnal.

Polícia žiada pomoc

V rámci vyšetrovania okolností trestného činu zabitia, v súvislosti s ktorým čelí obvineniu 28-ročný Slovák z okresu Dunajská Streda, sa polícia obracia aj na verejnosť, informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.

„Obraciame sa na ďalších prípadných svedkov tohto incidentu, ktorí boli v inkriminovaný čas na mieste alebo v blízkosti miesta, kde k fyzickému napadnutiu došlo,“ uviedol Szeiff. Svedkov tohto incidentu, prípadne osoby disponujúce informáciami, ktoré by mohli napomôcť pri vyšetrovaní, polícia žiada, aby jej poskytli na bezplatnom čísle polície 158.

Kritika ministerky

„Môžem povedať, že aj chybou prokurátora, čo už Generálna prokuratúra priznala, musela polícia dvakrát chytať toho, kto ten čin vykonal,“ kritizovala ministerka s tým, že je z tejto skutočnosti sklamaná. Ministerstvo komunikovalo s Generálnou prokuratúrou, ktorá má podľa Sakovej prijať opatrenia, aby sa podobná chyba nezopakovala.

Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava podal v nedeľu na Okresný súd Bratislava I návrh na vzatie obvineného 28-ročného Slováka Juraja H. do väzby. Muž z Dunajskej Stredy mal v sobotu 26. mája nadránom sotiť na zem cudzinca z Filipín obraňujúceho dvojicu obťažovaných žien. Polícia muža zadržala na mieste činu, avšak návrh vyšetrovateľa na vzatie do väzby nebol vtedy akceptovaný prokurátorom. Po zásahu Generálnej prokuratúry prípad prevzala bratislavská krajská prokuratúra.

136 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #bezpečnostné opatrenia #Denisa Saková #útok na Filipínca