Bratislava žiadala spravodlivosť pre Henryho Acordu

Viac ako tisíc ľudí si v Bratislave podvečer na zhromaždení Spravodlivosť pre Henryho pripomenulo Filipínca Henryho Acordu, ktorý zomrel potom, ako ho minulý týždeň zbil 28-ročný Juraj H. na Obchodnej ulici v Bratislave.

08.06.2018 16:06 , aktualizované: 19:37
pochod, henry Foto: ,
Pochodujúci počas zhromaždenia "Spravodlivosť pre Henryho" v Bratislave.
debata (291)

Na Hodžovom námestí prečítali organizátori list Henryho sestry. Tá ďakovala filipínskej a slovenskej vláde za spoluprácu a za zabezpečovanie spravodlivosti pre Henryho. „Bol mierumilovný, milujúci. Miloval ľudí a ich rôznorodosť, a to ho stálo život,“ spomínala v liste sestra zabitého.

Organizátori vyjadrili znepokojenie nad touto udalosťou a vyjadrili podporu a hlbokú sústrasť rodine Henryho Acordu. „Politici i polícia najprv mlčali. Prokurátor nechal útočníka odísť domov a všetci dúfali, že si smrť cudzinca v hlavnom meste nikto nevšimne,“ uviedla jedna z organizátoriek.

Zuzana Maďarová z organizácie Aspekt na pódiu uviedla, že k útoku na Henryho Acordu nemôžeme pristupovať ako k ojedinelému prípadu. „Konajme proti násiliu,“ vyzvala. Po príhovoroch zamieril dav ľudí od Hodžovho námestia na miesto tragédie na Obchodnej ulici.

Spomienkové zhromaždenie za zabitého Henryho...
Spomienkový pochod pre Henryho Acordu.
+9Spomienkový pochod pre Henryho Acordu.

Práve tu ľudia zapálili sviečky, priniesli kvety a spomínali na smutnú udalosť.

„V sobotu sa bude konať Henryho pohreb, a preto chceme týmto spôsobom vyjadriť úctu k Henryho pamiatke a podporu pre jeho smútiacu rodinu“, uviedli organizátori pred podujatím.

Iniciatívy Povstanie pokračuje, Naše Slovensko a Bratislava bez náckov plánovali zhromaždenie na stredu. Ich plány ale prekazila silná prietrž mračien. „Je nám to veľmi ľúto, ale z dôvodu zhoršujúcej sa prognózy počasia budeme nútení spomienkové podujatie presunúť na iný termín“, uviedli organizátori na oficiálnom facebooku podujatia ešte v stredu popoludní.

Príbeh Dávida a Goliáša

Tichou manifestáciou si v stredu viac ako sto Banskobystričanov a Košičanov uctilo pamiatku Henryho z Filipín. Na Námestí SNP pri morovom stĺpe vzdali zároveň aj hold jeho odvahe, lebo napriek presile vystúpil na ochranu žien. Zhromaždenia boli ohlásené aj v Trnave, Prahe, Brne a Luxemburgu.

„Jeho príbeh je ako príbeh Dávida a Goliáša, ale bohužiaľ, neskončil sa tak, ako sme zvyknutí z dávnych textov. Naša sila nie je vo vypnutej hrudi, naša sila tkvie v obrane slabších a v neustálom šírení medziľudského pokoja a lásky. Aspoň tak by to malo byť,“ prihovoril sa k zúčastneným v Banskej Bystrici psychiater Michal Patarák. Na záver stretnutia ľudia zapálili sviečky pri fotografii Henryho a približne po dvadsiatich minútach sa v tichosti rozišli.

Henry Acorda zomrel vo štvrtok 31. mája v Ružinovskej nemocnici v Bratislave. Príčinou bolo masívne krvácanie do mozgu a opuch mozgu. Zranenia utrpel v sobotu 26. mája po útoku Juraja H. z Dunajskej Stredy, ktorý je už obvinený zo zabitia a tento týždeň ho sudca poslal do väzby. Útočníkovi v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na sedem až dvanásť rokov. „Veľmi mi je to ľúto,“ povedal obvinený, keď ho policajti viedli pred sudcu.

291 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #pochod #Obchodná ulica #zhromaždenie #útok na Filipínca