Rozhodnutie biskupov o odňatí kanonickej misie pre Prostredníka platí

13.06.2018 11:44
Ondrej Prostredník
Na snímke Ondrej Prostredník. Autor: ,

Generálny súd Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) zamietol žalobu Ondreja Prostredníka, ktorý sa domáhal zrušenia rozhodnutie Zboru biskupov ECAV o odňatí kanonickej misie, po ktorej nemôže prednášať na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK.

Generálny súd zároveň zrušil rozsudok Dištriktuálneho súdu Západného dištriktu, ktorý žalobe Ondreja Prostredníka vyhovel. Prostredník v žalobe tvrdil, že rozhodnutím zboru biskupov bolo porušené jeho právo na slobodu myslenia, prejavu a dvojstupňové konanie.

Generálny súd konštatoval, že prvostupňový súd nezačal konať vo veci tak, ako mu to prikazuje cirkevný zákon o konaní na cirkevných súdoch. Odvolací súd preto vytýka Dištriktuálnemu súdu Západného dištriktu spôsobenie prieťahov v konaní. Generálny súd tiež vyčíta, že nižší súd na pojednávanie riadne nepredvolal žalovaných a teda im uprel ich práva. Zápisnica z konania má podľa generálneho súdu podstatné chyby.

Podľa generálneho súdu Dištriktuálny súd urobil chybu, keď pripustil na strane žalovaných fyzické osoby v prvom až treťom rade. Žalovaní totiž namietali, že sú žalovaní ako fyzické osoby a ako také nemajú práva pri udeľovaní a odnímaní kanonickej misie učiteľom teologických predmetov na vysokých školách a teda ani jeden z nich nemôže byť samostatne žalovaný. Oprávnenie však majú podľa Ústavy ECAV len orgány cirkvi s celocirkevnou pôsobnosťou.

Prostredník vystúpil na Dúhovom pochode. Kritizoval referendum o rodine. Zasadzuje sa za práva LGBTI osôb. Od septembra 2017 mu bola odňatá kanonická misia, po čom nemohol viac pôsobiť na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Ondrej Prostredník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku