Premiér: Rekonštrukcia kaštieľa v Rusovciach sa dotkne len stavby

Rozhodnutie o zabezpečení financovania rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky kaštieľ Rusovce bude mať podľa premiéra Petra Pellegriniho vláda „na stole do 29. júna“.

, 20.06.2018 12:02, aktualizované: 14:37
rusovce, kastiel, Foto: ,
Takto vyzerá kaštieľ v Rusovciach dnes.
debata (1)

Ako ďalej povedal premiér pre médiá počas dnešného rokovania vlády, o projekte, ktorý má za vyše 75 miliónov eur priniesť rekonštrukciu kaštieľa, čeľadníka aj parku so záhradami, sa detailnejšie informoval a chce uistiť celú odbornú verejnosť, že predmetom rekonštrukcie bude len stavba.

Vizualizáciu interiérov Pellegrini považuje za nepodarenú a podľa jeho slov už pri rekonštrukciách bytu sú niekedy schopnejší urobiť krajšie vizualizácie ako tie, ktoré mal možnosť vidieť. "Čiže, dobrá správa, netreba byť vystrašený, ideme rekonštruovať najprv stavbu. Samozrejme, tak ako to prikáže pamiatkový úrad, so zachovaním všetkých tých krásnych historických vecí, ktoré sú tam, vnútornému vybaveniu sa budeme venovať až následne. Preto prosím – pokoj. To, čo sme videli na tých obrázkoch a tých vizualizáciách, to bol len taký námet, to nie je vôbec konečné riešenie“.

Tvrdí, že pokiaľ bude môcť byť súčasťou rozhodovania, tak garantuje, že kaštieľ v Rusovciach bude „výkladnou skriňou reprezentačných priestorov vlády, niečo, na čo môžeme byť pyšní,“ tak ako je Bratislavský hrad.

„Chvalabohu, predmetom investície a rozhodnutia nie je samotný interiér a mobiliár celého kaštieľa. Ideme rekonštruovať najskôr stavbu tak, ako to zo zákona prikáže pamiatkový úrad so zachovaním všetkých historických vecí," vysvetlil. Vnútornému vybaveniu sa budú podľa jeho slov venovať až následne.

Pellegrini garantuje, že pokiaľ bude môcť byť pri tom, tak chce, aby boli Rusovce výkladnou skriňou reprezentatívnych priestorov vlády. „Ako máme hrad, záhradu či zimnú jazdiareň, tak chcem, aby aj Rusovce boli niečím, na čo môžeme byť pyšní a čo nebude predmetom posmeškov," povedal.

Takto vyzerá kaštieľ v Rusovciach dnes.
Takto vyzerajú kaštieľ v Rusovciach a priľahlá...
+10Takto vyzerá areál kaštieľa v Rusovciach dnes.

Financovanie ide na diskusiu

Úrad vlády SR spolu so zástupcami Združenia NKP Rusovce, víťazom verejného obstarávania na projektovú dokumentáciu, predstavil v pondelok 11. júna projekt rekonštrukcie kaštieľa v Rusovciach s odhadovanými nákladmi vo výške viac ako 75 miliónov eur bez DPH. Ten by mal byť kompletne s okolím obnovený do roku 2023. Pre verejnosť bude sprístupnených 81 percent z celkového obnoveného areálu s rozlohou 16 hektárov.

Úrad vlády zároveň predložil na medzirezortné pripomienkové konanie návrh na zabezpečenie financovania rekonštrukcie NKP Rusovce, vrátane priľahlého areálu. Po jeho schválení vládou vyhlási Úrad vlády SR dve nadlimitné verejné obstarávania.

Kaštieľ v Rusovciach s parkom je národnou kultúrnou pamiatkou evidovanou v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. Je v správe Úradu vlády SR. Zámer pokračovať v jeho obnove schválil kabinet v auguste 2012.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #rekonštrukcia #Peter Pellegrini #kaštieľ v Rusovciach
Flowers