Pellegrini: Súčasné výzvy možno riešiť len spoločnými silami

V súčasných turbulentných časoch potrebuje Slovenská republika - rovnako ako aj iné krajiny - Radu Európy, domnieva sa predseda vlády SR Peter Pellegrini. Vyjadril sa tak v prejave, ktorý v stredu predniesol v pléne Parlamentného zhromaždenia Rady Európy v Štrasburgu.

27.06.2018 14:35 , aktualizované: 19:48
Návšteva Rady Európy v Šrasburgu, Pellegrini,... Foto: ,
Zľava: Predseda vlády SR Peter Pellegrini a generálny tajomník Rady Európy Thorbjorn Jagland.
debata (13)

„Terorizmus, migračná kríza, ako aj silnejúci skepticizmus a nedôvera obyvateľov v inštitúcie oslabujú princípy demokracie, ľudských práv a právneho štátu. Multilateralizmus je ohrozovaný nedostatkom dialógu a tolerancie, neschopnosťou počúvať jeden druhého, preferovaním národných záujmov či absenciou politickej vôle,“ povedal Pellegrini.

Zdôraznil, že súčasné výzvy sa dajú riešiť len spoločnými silami a vzájomnou spoluprácou krajín.

Pellegrini v prejave pripomenul, že o tri dni si pripomenieme 25. výročie prijatia Slovenskej republiky za člena Rady Európy. Vypočítal pritom úspechy, ktoré podľa neho Slovensko za túto dobu dosiahlo, a to aj vďaka záväzkom vyplývajúcich z členstva v RE.

V tejto spojitosti hovoril napríklad o podľa neho úspešne zvládnutom predsedníctve Slovenska v Rade Európskej únie v druhej polovici roka 2016 a v Rade Európy v rokoch 2007–2008. Pripomenul tiež, že slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák momentálne vykonáva funkciu predsedu Valného zhromaždenia OSN. SR tiež už o pár dní opäť prevezme predsedníctvo V4 a od budúceho roku aj predsednícku úlohu v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Rade Európy, ktorá zanedlho oslávi 70. výročie svojho založenia, Pellegrini poďakoval za to, že pred štvrťstoročím pomohla Slovensku budovať základy štátnosti a parlamentnej demokracie v súlade s princípmi právneho štátu a rešpektovania základných slobôd a ľudských práv.

Premiér ukáže úspešné projekty integrácie Rómov

Generálny tajomník Rady Európy Jagland na stredajšom stretnutí s Pellegrinim v Štrasburgu potvrdil, že na jeseň navštívi Slovensko. Na návštevu ho ešte vlani v októbri pozval vtedajší premiér Robert Fico (Smer), pričom Jagland vtedy prejavil záujem o dedinu Spišský Hrhov, známu vo svete ako úspešný príklad rómskej integrácie.

„Ja som mu potvrdil, že ak má záujem vidieť úspešné projekty toho, ako sa vedia do spoločnosti zaradiť aj ľudia z rómskej komunity, tak pravdepodobne do jeho programu zahrnieme aj návštevu Spišského Hrhova ako úspešného príbehu,“ povedal v stredu Pellegrini novinárom na brífingu. Dodal, že ako hovoril samotný Jagland o tom, že „v tejto komunite sú problémy, vedia všetci, ale o tých pozitívnych príkladoch vie málokto“. Generálny tajomník RE chce podľa Pellegriniho prispieť k tomu, aby sme takéto pozitívne príbehy viacej zviditeľnili, a to „nielen na Slovensku, ale v rámci celej Európy“.

Vyzdvihol prácu Benátskej komisie

Slovenský premiér okrem toho vyzdvihol prácu Benátskej komisie, „vysoko rešpektovaného orgánu“, ktorý svojim významom prerástol geografický rámec Rady Európy. Prínos práce tejto inštitúcie ocenil aj v súvislosti so Slovenskom, pričom uviedol, že jej vlaňajší posudok napomohol riešeniu otázky vymenovania sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky.

Pellegrini hovoril v prejave tiež o korupcii, ktorá je podľa jeho slov „jednou z najväčších hrozieb pre demokraciu v Európe“. Svoj tieň podľa neho korupcia vrhla aj na samotnú Radu Európy, a zasiahla i Slovensko.

Pellegrini odpovedal na otázky ohľadne utečencov, Kuciaka či RTVS

Nízky počet utečencov, ktorých Slovensko prijalo na svojom území, neodráža mieru solidarity. Uviedol to predseda vlády SR Peter Pellegrini v reakcii na otázku, ktorá zaznela na pôde Plenárneho zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) po tom, čo tam vystúpil s prejavom.

Malý počet utečencov, ktorých Slovensko prijalo, podľa Pellegriniho súvisí s tým, že migranti si našu krajinu nevyberajú za svoj cieľ. SR však podľa jeho slov v tejto otázke pomáha inak, a síce personálne, technicky, finančne. Predseda vlády SR v priebehu diskusie s členmi PZ RE napríklad pripomenul, že sme sa starali o rakúskych azylantov.

Pellegriniho sa pýtali i na prípad vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ako aj na mieru slobody tlače na Slovensku. Na vražde Kuciaka podľa premiéra pracuje jeden z najväčších vyšetrovacích tímov v histórii našej krajiny, spolupracujeme i s medzinárodnými vyšetrovateľmi a políciou z iných krajín.

Podľa Pellegriniho slovenská polícia už dnes aktívnejšie koná v prípadoch, kedy by mohlo dôjsť k ohrozeniu novinárov.

Premiér vyjadril presvedčenie, že Slovensko je naďalej jednou z najbezpečnejších a najdemokratic­kejších krajín na svete. Dodal, že jeho cieľom je vyšetrenie každej vraždy a samozrejme, v Kuciakovom prípade, čo najskôr vypátrať páchateľov tohto ohavného činu.

V rámci diskusie padla aj otázka na odchody zamestnancov RTVS a ich tvrdenia o tlaku, ktorému čelili. Pellegrini uviedol, že RTVS je verejnoprávna inštitúcia, ktorú financujú prevažne občania svojimi príspevkami, a tým je podľa neho garantovaná jej nezávislosť.

Vyslovil pritom názor, že politická moc ani nemá možnosť, ako by do chodu RTVS zasahovala, keďže riaditeľa tejto inštitúcie menuje NR SR. Aj tí „najhlučnejší“ z odídených zamestnancov priznali, že im nebolo bránené vo výkone povolania a že neboli vystavení politickému tlaku, tvrdil v Štrasburgu slovenský premiér.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #Štrasburg #utečenci #Rada Európy #Peter Pellegrini #migračná kríza #Rozhlas a televízia Slovenska #vražda novinára Jána Kuciaka