Ako pri tejto príležitosti uviedol minister, zmluva s USA o dodávke deviatich vrtuľníkov sa postupne napĺňa. Prvé dva odovzdali na Leteckej základni v Prešove minulý rok, dnes pribudli dva a na budúci rok bude zabezpečených ďalších päť. Ministerstvo obrany SR ich obstaralo prostredníctvom amerického vládneho programu FMS (Foreign Military Sales) za 261 miliónov amerických dolárov. Na používanie vrtuľníkov je aktuálne vycvičených šesť posádok, ďalšie tri sa v súčasnosti školia v USA. „Preškoľovaný je aj pozemný personál. Za používanie vrtuľníkov zodpovedajú velitelia, ktorí sú tiež pripravení na rozhodovanie o ich použití a nasadení,“ uviedol minister.
Nové stroje majú slúžiť pri modernizácii Ozbrojených síl na zabezpečenie domáceho krízového manažmentu, ale aj pri podpore pozemných síl. Vrtuľníky budú tiež plniť úlohy pri zabezpečení humanitárnej pomoci, ako je vyhľadávanie nezvestných osôb, pomoc počas záplav či snehových kalamít. Obidva nové vrtuľníky sú už vybavené aj systémom rýchleho zlaňovania, vnútornou prídavnou palivovou nádržou a záchranným žeriavom. „Do budúcnosti chceme tieto vrtuľníky vybaviť guľometmi a pokiaľ bude dostatočné množstvo finančných prostriedkov aj protitankovými riadenými strelami a sebaochranou, tak, aby mohli zabezpečiť podporu pozemných síl,“ povedal Gajdoš.
Výcvik pilotov
Ako informoval veliteľ Vzdušných síl OS SR Ľubomír Svoboda, na dvoch doteraz používaných vrtuľníkoch odlietali za rok 640 hodín a sú ich schopní používať vo všetkých základných veciach. „Pokračovali sme vo výcviku pilotov v Spojených štátoch. Vycvičili sme si dvoch vlastných inštruktorov a zalietavajúceho pilota, ktorý je špecialistom na tento vrtuľník a jeho poruchy, opravy a zalietanie po opravách. V tomto sme úplne samostatní,“ povedal Svoboda s tým, že na strojoch riešili iba bežné, drobné nedostatky. Zároveň dodal, že začali spoluprácu s miestnou mechanizovanou brigádou. Spolu s pozemnými silami absolvovali prvé lety na výcvik delostreleckých pozorovateľov, na evakuáciu zranených a postupne chcú pokračovať v nácviku zložitejších úloh. V pláne je aj nácvik krízového manažmentu pri lesných požiaroch. „Máme v pláne kúpiť tri nové bambi vaky, pretože tie štyri, ktoré máme, už dosluhujú. Nebolo by ekonomické ich pretransformovať na použitie na týchto vrtuľníkoch. Keď ich dostaneme, znovu začneme intenzívny výcvik tak, aby posádky boli schopné pomáhať v akejkoľvek situácii,“ dodal veliteľ vzdušných síl.