V prvom polroku prišlo na cestách o život 98 ľudí

Celkovo 6432 dopravných nehôd sa stalo na slovenských cestách za prvých šesť mesiacov tohto roku. Je to pokles o 62 nehôd v porovnaní s prvým polrokom 2017. Pri týchto nehodách zahynulo 98 ľudí (o 11 menej ako vlani), ťažké zranenie utrpelo 536 osôb (o 34 viac). O 46 stúpol počet vinníkov nehody pod vplyvom alkoholu, a to zo 689 na 735 osôb.

25.07.2018 11:08
havária, nehoda, polícia, policajt, dopravná... Foto: ,
Polícia aj tento rok pripravila zvýšené bezpečnostné opatrenia počas celej letnej turistickej sezóny.
debata (4)

Polícia tiež zistila, že klesol počet vinníkov nehôd v osobných aj nákladných autách a, naopak, stúpol počet nehôd zavinených cyklistami a motocyklistami. Najlepšie sú na tom vodiči autobusov, ktorí nezavinili ani jednu nehodu.

Najčastejšou príčinou je nevenovanie sa vedeniu vozidla

Z hľadiska príčin nehôd je najčastejšou nevenovanie sa vedeniu vozidla. Tento faktor o viac ako 2000 nehôd preskočil dlhodobé prvenstvo, ktorým bola neprimeraná rýchlosť jazdy. Na treťom mieste je nesprávne otáčanie a cúvanie, na štvrtom nedodržanie vzdialenosti medzi vozidlami a piate miesto obsadila nesprávna jazda cez križovatku.

Polícia z kontrol nepolaví

„Aj keď polícia zvyšuje dohľad v cestnej premávke, organizuje dopravno-bezpečnostné akcie, stále sa na cestách nájdu hazardéri. Neuvedomujú si, že riskujú nielen svoje životy, ale aj životy ostatných,“ uviedla Denisa Baloghová z Prezídia Policajného zboru s tým, že polícia z kontrol nepoľaví, zameria sa práve na uvedené najčastejšie príčiny dopravných nehôd a tiež na najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky.

Polícia zároveň upozorňuje, že maximálnu sústredenosť si vyžaduje bezpečná jazda. „Ešte stále platí, že počet nehôd najmä v letných mesiacoch sa zvyšuje pribúdajúcim počtom vozidiel na cestách. Pod nehody sa často a najmä v tomto období podpisujú ospalosť a únava. Málo vodičov si uvedomuje, že unavení by sme si podľa zákona ani nemali za volant sadať. Každodenný zhon vyčerpáva a odvádza pozornosť,“ upozornila Baloghová.

Ospalosť a únava boli totiž za šesť mesiacov tohto roka príčinou dopravných nehôd u 72 vodičov. „Preto ak sa chystáte najmä na dlhšiu jazdu, je vhodné dostatočne si pred cestou oddýchnuť, robiť si častejšie prestávky počas jazdy, v prípade pocitu prichádzajúceho mikrospánku čo najskôr zastaviť, vystúpiť, napiť sa vody, prejsť sa na čerstvom vzduchu a vystriedať sa so spolujazdcom. Vodičom, ktorí cestujú do zahraničia, odporúčame zistiť si aspoň základné informácie a povinnosti, ktoré platia v danej krajine, aby predišli nepríjemnostiam a vysokým pokutám,“ radí Baloghová.

Polícia pripravila zvýšené bezpečnostné opatrenia

Polícia aj tento rok pripravila zvýšené bezpečnostné opatrenia počas celej letnej turistickej sezóny. A to nielen na zníženie nehodovosti a úmrtnosti na cestách, ale aj na ochranu života, zdravia a majetku občanov. Polícia sa pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou v cestnej premávke zameriava najmä na úseky s častými dopravnými nehodami. V letných mesiacoch sa zameriava najmä na miesta kultúrno-spoločenských podujatí, festivaly, okolie kúpalísk, letovísk, priechodov pre chodcov, zastávky hromadnej dopravy, železničné stanice, detské ihriská a parky.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #dopravné nehody