Rezort spravodlivosti bude ešte o zmenách pri voľbe sudcov rokovať

Ministerstvo spravodlivosti SR čakajú po skončení medzirezortného pripomienkového konania ústavného zákona o zmenách pri voľbe ústavných sudcov ešte náročné rokovania. Potvrdila to hovorkyňa ministerstva Zuzana Drobová. Rezort spravodlivosti stojí pred neľahkou úlohou, pretože na schválenie zákona potrebuje koalícia aj hlasy opozičných poslancov. V rámci samotného zákona by sa mala meniť napríklad veková hranica pre sudcov, ale tiež počet hlasov potrebných na ich zvolenie.

05.08.2018 16:26
Gábor Gál Foto: ,
Minister spravodlivosti Gábor Gál.
debata

Kým opozícia žiada ústavnú väčšinu, koalícia zatiaľ predstavila iba väčšinový variant z celkového počtu poslancov Národnej rady SR, teda minimálne 76. V súčasnosti stačí na zvolenie konkrétneho kandidáta väčšina prítomných poslancov, najmenej však 39. Minister Gábor Gál (Most-Híd) pred časom priznal, že pokiaľ nový ústavný zákon nebude priechodný je možná aj alternatíva, že by sa sudcovia volili ešte starým spôsobom. Ústavný súd SR čaká na začiatku kalendárneho roka 2019 zásadná obmena, celkovo sa totiž vymení až deväť sudcov. Parlament tak musí zvoliť minimálne 18 kandidátov. Ústavný súd spozná tiež meno nového predsedu či predsedníčky.

Svetový jazyk, justičná skúška či motivačný list

„Aktuálne ukončujeme medzirezortné pripomienkové konanie. Následne bude minister rokovať o pripomienkach,“ povedala Drobová. Podľa ministerského návrhu budú musieť mať kandidáti na ústavných sudcov minimálne 45 rokov, za ich zvolenie bude musieť zdvihnúť ruky aspoň 76 poslancov a budú musieť byť „všeobecne uznávanou osobnosťou v oblasti práva“. Okrem toho budú musieť ovládať svetový cudzí jazyk a mať justičnú skúšku – buď prokurátorskú, notársku či advokátsku, alebo pravidelnú publikačnú činnosť vo svojom odbore, alebo budú musieť byť vedeckými pracovníkmi. Nové podmienky sa týkajú nielen odborných schopností, ale sudcovia, ktorých si parlament po novom zvolí, budú musieť mať aj morálnu a hodnotovú integritu. Kandidát bude musieť napísať aj motivačný list. Tento koaličný návrh predstavil minister spravodlivosti Gábor Gál, v návrhu si však vie ešte predstaviť zmeny.

S vlastným návrhom prišli aj odborníci

Vlastné návrhy predstavili aj 38 odborníci z právnej obce. Signatári tejto iniciatívy, ktorí svoj návrh predstavili ešte pred Gálom, si myslia, že na zvolenie kandidáta by malo byť potrebných 90 hlasov, ak ich nezíska, v opakovanej voľbe by mu stačilo 76 hlasov. Vek 40 rokov považujú za optimálny, aby nevyradili generáciu porevolučných právnikov. Požadujú aj verejné vypočutia a štvorročný cyklus voľby tak, aby sa nemohlo stať, že jeden parlament zvoli väčšinu sudcov. Či budú niektoré odporúčania signatárov výzvy zapracované do konečnej legislatívnej podoby nie je na teraz známe.

Masívna obmena Ústavného súdu

Slovensko čaká začiatkom budúceho roka masívna obmena Ústavného súdu SR, mandát vyprší deviatim z 13 sudcov. Noví sudcovia si budú talár obliekať do roku 2031. O zmene pravidiel voľby hovorí aj Programové vyhlásenie vlády, zmeny začala pripravovať Gálova predchodkyňa Lucia Žitňanská. Koaličný návrh kritizoval aj prezident Andrej Kiska, ktorému NR SR zvolí 18 kandidátov, pričom on z nich deväť vymenuje. „Návrh 38 odborníkov na zmenu voľby kandidátov na ústavných sudcov je dobrou príležitosťou aj na to, aby sa zmenili súčasné požiadavky na týchto sudcov a sudkyne. Tie súčasné nie sú dostatočnou ochranou pred zlými kandidátmi, túto príležitosť by sme nemali premrhať podpriemerným riešením,“ povedal koncom mája po tom, čo mu odborníci predstavili ich návrh. Kiska takisto rozhodne aj o predsedovi súdu. Potvrdil aj to, že o post na ústavnom súde mal záujem aj predseda Smeru Robert Fico, ešte keď bol premiérom.

debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo spravodlivosti #Gábor Gál #Ústavný súd SR