Beblavý: Vláda začína novelou demontovať tzv. protischránkový zákon

Vláda začína demontovať tzv. protischránkový zákon, ktorý odhaľuje majiteľov schránkových firiem obchodujúcich so štátom. Uviedol to v piatok na tlačovej konferencii predseda mimoparlamentnej strany Spolu - Občianska demokracia Miroslav Beblavý, za účasti experta strany na transparentnosť a právny štát Pavla Nechalu, na margo novely zákona, ktorú dalo tento týždeň do pripomienkového konania Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR.

10.08.2018 12:46
Miroslav Beblavý Foto: ,
Predseda mimoparlamentnej strany Spolu - Občianska demokracia Miroslav Beblavý
debata (20)

„Vláda začína demontovať protischránkový zákon – jediné skutočné protikorupčné opatrenie, ktoré priniesla vláda Roberta Fica (Smer-SD). MS SR dalo do pripomienkovania zmeny, ktoré mu vážne okrešú zuby. Navyše podľa našich informácií sa má v pripomienkovom konaní tento zákon pripomienkami ostatných ministerstiev ešte viac poškodiť,“ priblížil Beblavý, ktorý je pripravený protischránkový zákon brániť. Beblavý na príprave protischránkového zákona, ktorý je účinný vyše roka, spolupracoval s bývalou šéfkou MS SR Luciou Žitňanskou.

Vidí tri vážne problémy

Najväčším problémom návrhu novely zákona podľa šéfa strany Spolu je, že chce umožniť verejným podnikom obchodovať so schránkovými firmami, ak je to „v bežnom obchodnom styku“. Tieto spoločnosti by nemuseli odkryť svoju vlastnícku štruktúru.

Druhým vážnym problémom novely zákona podľa Beblavého je, že z pôsobnosti protischránkového zákona majú úplnú výnimku dostať dve štátne finančné inštitúcie, a to Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) a Eximbanka a majú sa vytvoriť rozsiahle výnimky pre obchody štátu s akýmikoľvek finančnými inštitúciami. V prípade štátnych finančných inštitúcií ide podľa neho o bilančnú sumu asi 1 miliardy eur a veľmi rizikové obchodné vzťahy, kde už v minulosti práve tieto inštitúcie poskytovali štátne zdroje oligarchom či schránkovým firmám.

Tretím problémom novely zákona podľa predsedu Spolu je, že návrh chce znepríjemniť nahlasovanie podozrení o schránkových firmách aktivistami. „Návrh Gábora Gála (Most-Híd) presadzuje, aby oznamovateľ začal platiť trovy dôkazov. To bude znamenať, že bez významného finančného zázemia nebude možné iniciovať náročnejšie procesy práve voči schránkam s komplikovanými vlastníckymi vzťahmi,“ dodal Beblavý.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Beblavý #protischránkový zákon