Téma čiastočnej dekriminalizácie je pritom zakotvená aj v Programovom vyhlásení vlády SR. Minister Gál ešte v priebehu júna tohto roka avizoval, že o tejto problematike bude hovoriť s koaličnými partnermi. V tomto volebnom období dokonca už bol návrh zákona zaradený na rokovanie vlády SR, urobila to predchodkyňa Gála Lucia Žitňanská (Most-Híd). Tá však v legislatíve žiadala dekriminalizovať aj takzvané tvrdé drogy, akými sú napríklad heroín, kokaín či pervitín. V tejto podobe narazila legislatíva na tvrdý odpor najmä Slovenskej národnej strany (SNS).
„Táto téma je podľa požiadaviek koaličných partnerov v súčasnosti neaktuálna,“ povedala Drobová, nespresnila však, ktorý z dvoch koaličných partnerov žiadal zastavenie novely. V prípade neschválenia Žitňanskej návrhu mali rozhodujúce slovo národniari. Záujem meniť legislatívu potvrdila vláda SR ešte v programovom vyhlásení.
„Vláda navrhne riešenie aplikačných problémov v súvislosti s postihovaním drogovej trestnej činnosti, konkrétne s určovaním množstva omamných a psychotropných látok, a prehodnotí možnosti nastavenia účinnejšieho modelu drogovej politiky so zameraním na postihovanie nelegálneho obchodovania s drogami,“ píše sa v Programovom vyhlásení vlády SR z roku 2016, ktoré je totožné s aktualizáciou z marca 2018, keď kabinet Petra Pellegriniho (Smer-SD) čiastočne nahradil tretiu vládu Roberta Fica (Smer-SD).
Bez podpory poslancov
Koaličná Slovenská národná strana (SNS) Gáborovi Gálovi ešte pred jeho menovaním do funkcie v marci tohto roka odkázala, že téma drogovej politiky v tomto volebnom období nezíska podporu jej poslancov. V júni však následne Gál tvrdil, že pri vypracúvaní novej úpravy bude všetko konzultovať s koaličnými partnermi a legislatíva bude v upravenej forme priechodná.
„Pripravíme nový návrh, ktorý predstavíme koaličným partnerom tak, aby sa k nemu mohli dostatočne v predstihu vyjadriť a vedeli sme zapracovať prípadné vecné pripomienky,“ povedal Gál v júni tohto roka. Podľa jeho vtedajších slov odkaz SNS o tom, že zákon nepodporia, nemusel znamenať definitívu, minister stále videl priestor na diskusiu. „Koalícia odmietla podporiť tento návrh vo vtedajšom znení, takže pripravíme materiál a ešte pred medzirezortným pripomienkovým konaním ho dostanú koaliční partneri,“ doplnil šéf rezortu spravodlivosti, čím potvrdil vtedajšiu ambíciu predložiť opätovne novelu, ktorá by zmenila drogovú politiku.
Zákon mal prioritne riešiť takzvané mäkké návykové látky, ako napríklad marihuanu. V prípade schválenia sa mali upravovať množstvá, ktoré by predstavovali trestný čin či priestupok. Či bude táto téma ešte otvorená do termínu riadnych parlamentných volieb v roku 2020, nie je zatiaľ známe.