Mičev: Pozvaní lídri strán by mali zanechať šarvátky a prísť si uctiť SNP

23.08.2018 13:57
pamatnik, snp
Múzeum a pamätník SNP v Banskej Bystrici. Autor: ,

Generálny riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev oslovil listom predsedov všetkých parlamentných politických strán a KDH, s výnimkou jednej strany v NRSR, a pozval ich na celoštátne oslavy 74. výročia Slovenského národného povstania (SNP), ktoré budú 29. augusta v Banskej Bystrici.

„Myslím si, že by mali ukázať, i napriek vnútorným rozporom, že si vážia odkaz SNP. Je mi smutno, ak sa do toho vkladá politikum. Apelujem na predsedov politických strán, aby sa na nich zúčastnili. Bolo by to pekné gesto a ukázali by, že im na odkaze SNP záleží a nie na politických šarvátkach. Uvidíme, ako zareagujú,“ konštatoval Mičev.

Každoročné oslavy SNP organizuje banskobystrické Múzeum SNP najmä pre mladých ľudí, aby vedeli, aký význam v našej histórii má pamätný 29. august 1944. Už viac ako desať rokov ich robí z úcty k národným dejinám, na ktoré sa nesmie zabudnúť.

Tohtoročné oslavy, na ktorých bude mať zastúpenie viac ako 34 krajín sveta, potrvajú dva dni. Začínajú sa už 28. augusta o 15.00 h jazdou dobovej cyklistickej „eskadróny“ zo Zvolena do Banskej Bystrice. Vojaci v dobových uniformách sa sformujú na zvolenskom Námestí SNP a v sprievode historických vozidiel sa vydajú na jazdu cez okolité obce. Ukončia ju symbolicky pri Pamätníku SNP v Banskej Bystrici.

Budúci rok chce Mičev pozvať aj Nemcov

Ako Mičev tiež informoval, pred niekoľkými mesiacmi sa ako generálny riaditeľ múzea obrátil na ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, aby sa na budúcoročné oslavy 75. výročia SNP zabezpečila účasť vysokých predstaviteľov štátov, ktorí boli spojencami počas druhej svetovej vojny a Nemecka.

„Myslím si, že už po 75 rokoch môžeme pozvať aj Nemcov a bol by som veľmi rád, keby prišli a rovnako i významní predstavitelia Európskej únie. Nemáme sa za čo hanbiť, tento národ, ktorý mal vtedy 2,8 milióna obyvateľov, dokázal urobiť jeden z najvýznamnejších počinov SNP,“ zdôraznil Mičev.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#SNP #Banská Bystrica #Stanislav Mičev #oslavy SNP
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku