Ako sa uvádza v materiáli z dielne rezortu diplomacie, funkcie IS SEZA sú realizované podmodulmi Právneho a informačného portálu Slov-Lex (IS Slov-Lex). „Do systému budú návrhy aktov EÚ importované automaticky z prepojených informačných systémov Európskej komisie na základe zadaných kritérií. Administrátor, teda ministerstvo zahraničných vecí, určí ich gestorstvo a následne systém automaticky vygeneruje a zašle notifikáciu s názvom a číslom právneho aktu gestorom v SR – Výboru NR SR pre európske záležitosti, ako aj určenému gestorovi. Gestorstvo potvrdí Úrad vlády SR a po tomto kroku bude návrh aktu doručený príslušnému rezortu, ktorý do systému vloží predbežné stanovisko, a v prípade potreby ho odošle do medzirezortného pripomienkového konania.
Ako ďalej informuje dokument, zavedenie informačného systému na sledovanie európskych záležitostí bolo avizované už v roku 2013, pôvodne plánovaný dátum zavedenia 1. január 2016 bol odložený v súvislosti s predsedníctvom SR v Rade EÚ. Zavádzanie systému prebieha v súčinnosti Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a Ministerstva spravodlivosti SR.
Rezort justície bude správcom a bude zodpovedať za systém z technického hľadiska a z hľadiska jeho funkcionalít. Ministerstvo zahraničia bude obsahovým správcom a bude zabezpečovať prideľovanie gestorstva návrhom právnych aktov EÚ, agendy zasadnutí Coreper i Rady EÚ. Zároveň bude systém využívať rovnako ako ostatné rezorty a ústredné orgány štátnej správy – teda bude v ňom spracovávať predbežné stanoviská, inštrukcie na zasadnutia Coreper a podklady na zasadnutia Rady EÚ ako gestor.
Systém je financovaný z prostriedkov fondov EÚ – z operačného programu Informatizácia spoločnosti a spolufinancovaný Európskym fondom regionálneho rozvoja.